Szlovákia nem becsüli a képzett munkavállalókat

Pozsony. A Fico-kabinet azzal az érvvel liberalizálta a ven-dégmunkások tömeges beho-zatalával kapcsolatos szabá-lyokat, hogy az országban hi-ány van a képzett munkaerő-ből. A legfrissebb felmérések szerint azonban a kormány alig tesz valamit a képzett munkaerő megtartásáért.

Pozsony. A Fico-kabinet azzal az érvvel liberalizálta a ven-dégmunkások tömeges beho-zatalával kapcsolatos szabá-lyokat, hogy az országban hi-ány van a képzett munkaerő-ből. A legfrissebb felmérések szerint azonban a kormány alig tesz valamit a képzett munkaerő megtartásáért. Épp ellenkezőleg, az elmúlt egy évben drasztikusan romlott a helyzet.

A svájci székhelyű Menedzsmentfejlesztési Intézet (Institute for Management Development, IMD) minden évben készít egy olyan jelentést, amelyben 63 országot rangsorol azok tehetségvonzó képessége alapján. A mögöttes elv egyszerű: minél hatékonyabban képes egy ország a munkaerőpiacára csábítani, illetve megtartani a képzett munkaerőt, annál sikeresebb hosszú távon. A jelentés három fő szempont alapján értékeli az országokat: mekkora erőforrást fordít a hazai tehetséggondozásra (oktatás, továbbképzések stb), mennyire vonzó a munkaerőpiaci környezet a tehetségek megszerzése és megtartása szempontjából (életminőség, megélhetési költségek, adózási rendszer stb), a rendelkezésre álló készségek milyen színvonalat képviselnek (a tehetség számszerűsítése, azaz mennyire naprakész és széles körű tudással rendelkezik a humán tőke).

Az IMD idei jelentésében Szlovákia 7 helyezést rontott tavalyhoz képest, ezzel pedig a 63 országból a 46. helyre került, ami az elmúlt öt év legrosszabb eredménye. A most közzétett elemzés szerint Szlovákia vonzerejét leginkább az árakhoz képest alacsony fizetések csökkentik. Nem csoda, hogy a munkaerőpiaci környezet szempontjából Szlovákia csak az 50. helyen van.

Régiós versenytársaink közül Litvánia (33. hely) és Lengyelország (34.) állnak a legelőkelőbb helyeken, Csehország a 38., Magyarország az 54., Bulgária az 58., Horvátország a 60., Románia pedig 61. a listán. A románoknál rosszabbul már csak Mongólia és Venezuela teljesített. A lista legelején nem változott a helyzet 2016-hoz képest: Svájc továbbra is első, őt követi Dánia, Belgium és Ausztria. További érdekesség, hogy az ezt követő 6 helyen szintén európai országok találhatók, a 11. helyen álló Kanada az első nem európai állam. Az Egyesült Államok a 16., Japán pedig 31. a listán. (mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?