Pozsony/Budapest. Kelet-Közép-Európa, valamint a Balkán uniós (vagy belépés előtt álló) országai közül Szlovéniában a legmagasabbak a bérek, az utolsó helyen áll Románia és Bulgária, derül ki a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara jövedelmi felméréséből.
Szlovákia felzárkózóban
Óriási a különbség az első helyen végzett Szlovénia, és az utolsó, Románia átlagjövedelme között. Szlovéniában 2005-ben 292 206 forintos átlagos jövedelemszintet mértek, 2007-ben meghaladta a 318 ezer forintot. Az utolsó helyen végzett Romániában 2005-ben az átlagkereset 35 566 forint volt, és 2007-ben is csak 52 338 forint. Noha Szlovákia a rosszabbul „szereplő” országok között foglal a helyet a listán, a 2005 ás 2007 közötti átlagbér-növekedés jelentősnek mondható. 2005 és 2007 között 37 ezer forintos bérnövekedés mutatható ki a felmérés adatai alapján, Magyarországon ez csak 21 ezer forint.
A felmérés arra is rámutatott, hogy az átlagos munkabér és a minimálbér százalékos arányát tekintve nincsenek túl nagy eltérések egyes országok között. E szempontból a régióban – a 2006-os adatokat tekintve – Bulgáriában volt a legkisebb különbség a minimális juttatások és az átlagbérek között. Ott az átlagbér közel ötven százalékát tette ki a minimálbér összege. A régió többi országában 33–39 százalékos arányt figyeltek meg a két jövedelemszint arányát vizsgálva – írja az mfor.hu. (sán, mfor)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.