Szlovákia felzárkózóban

Pozsony/Budapest. Kelet-Közép-Európa, valamint a Balkán uniós (vagy belépés előtt álló) országai közül Szlovéniában a legmagasabbak a bérek, az utolsó helyen áll Románia és Bulgária, derül ki a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara jövedelmi felméréséből.

Pozsony/Budapest. Kelet-Közép-Európa, valamint a Balkán uniós (vagy belépés előtt álló) országai közül Szlovéniában a legmagasabbak a bérek, az utolsó helyen áll Románia és Bulgária, derül ki a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara jövedelmi felméréséből. A magyarországi Menedzsment Fórum szerint a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (AHK) 2005 és 2007 között végzett átfogó kutatást annak érdekében, hogy pontos munkaerő-piaci helyzetképet alkothasson a régióról. A felmérés alapján az elmúlt három év összesített adatait figyelembe véve Szlovéniában az átlagkereset átszámítva 300 000 forint, Szlovákiában 114 363 forint (1 korona 7,50 forint), Románia pedig az utolsó helyen szerepel a listán. Második és harmadik helyen szerepel Horvátország és Csehország, ezt követi Lengyelország és Magyarország, mely megelőzi Szlovákiát. Meglepő, hogy az erősödő piacgazdasági tendenciájáról híres Szlovákia átszámítva 114 363 forintos átlagbérrel a lista utolsó helyezettjei között szerepel – írja az mfor.hu.

Óriási a különbség az első helyen végzett Szlovénia, és az utolsó, Románia átlagjövedelme között. Szlovéniában 2005-ben 292 206 forintos átlagos jövedelemszintet mértek, 2007-ben meghaladta a 318 ezer forintot. Az utolsó helyen végzett Romániában 2005-ben az átlagkereset 35 566 forint volt, és 2007-ben is csak 52 338 forint. Noha Szlovákia a rosszabbul „szereplő” országok között foglal a helyet a listán, a 2005 ás 2007 közötti átlagbér-növekedés jelentősnek mondható. 2005 és 2007 között 37 ezer forintos bérnövekedés mutatható ki a felmérés adatai alapján, Magyarországon ez csak 21 ezer forint.

A felmérés arra is rámutatott, hogy az átlagos munkabér és a minimálbér százalékos arányát tekintve nincsenek túl nagy eltérések egyes országok között. E szempontból a régióban – a 2006-os adatokat tekintve – Bulgáriában volt a legkisebb különbség a minimális juttatások és az átlagbérek között. Ott az átlagbér közel ötven százalékát tette ki a minimálbér összege. A régió többi országában 33–39 százalékos arányt figyeltek meg a két jövedelemszint arányát vizsgálva – írja az mfor.hu. (sán, mfor)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?