<p>Szerdán kezdődik és vasárnapig tart a 42. davosi Világgazdasági Fórum. A svájci üdülőhelyen évente megrendezett találkozón a világgazdaság aktuális helyzetéről cserélnek eszmét vezető politikusok, gazdasági szakemberek.</p>
Szerdán kezdődik a Világgazdasági Fórum
Az idei davosi fórum hivatalos témamegjelölése "A nagy átalakulás: új modellek kialakítása". A konferencia honlapjának összefoglalója szerint mind rövid, mind hosszú távon nagy átalakulás előtt áll a világgazdasági rend.
Rövid távon arra kell figyelni, hogy a fejlett piacok hogyan csökkentsék eszközállományukat, hogy az ne taszítsa őket recesszióba, illetve, hogy a fejlődő piacok hogyan mérsékeljék az inflációt, és miként kerüljék el buborékok kialakulását. Hosszú távon a világ népességszámának növekedése, illetve a technológiai forradalom alakítja át a társadalmi értékrendet, az erőforrás-igényeket, illetve a technológiai fejlődést. A fórum szervezői kiemelik: egyik időtávon sem léteznek még azok a modellek, amelyek mentén meg lehet érteni ezeket a változásokat.
Klaus Schwab, a konferencia alapítója és vezérigazgatója kiemelte: "a kapitalizmus - jelenlegi formájában - nem illik a minket körülvevő világhoz. Nem értettük meg a 2009. évi pénzpiaci válság tanulságait. Sürgősen szükség van egy világgazdasági átalakulásra, aminek a társadalmi felelősségérzet világgazdasági szintű ismételt elismerésével kell kezdődnie".
Az idei ötnapos tanácskozás legfontosabb témája nyilvánvalóan a világgazdaságban, illetve Európában jelenleg érzékelhető feszültségek lesznek - mondta el Antalóczy Katalin, a Pénzügykutató Zrt. tudományos főmunkatársa az MTI megkeresésére.
A kutató szerint kézenfekvő, hogy az eurózóna súlyos problémái és annak lehetséges megoldása, illetve általában véve az európai integráció kérdései lehetnek a konferencia fő témái. Szélesebb körben pedig szóba kerülhetnek a világgazdaság egyensúlytalanságai, az amerikai-kínai viszony.
A világgazdasági fórumot szerdán Angela Merkel német kancellár nyitja meg. Jelen lesz közel 40 ország kormányfője, Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter, Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója, Robert Zoellick, a Világbank elnöke, Nabil al-Arabi, az Arab Liga főtitkára, illetve Ban Ki Mun, az Egyesült Nemzetek Szervezetének főtitkára is. A konferencián beszédet mond Mario Draghi, az Európai Központi Bank elnöke.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.