Pozsony. Soha nem voltak olyan biztonságosak az élelmiszerek, mint manapság, ugyanakkor soha nem merült fel a fogyasztók részéről annyi kétség az élelmiszerek biztonságosságáról, mint napjainkban – állítják a szlovákiai ipari húsfeldolgozókat tömörítő szövetség vezetői.
Szennyezésektől mentes, biztonságos élelmiszereket a fogyasztónak!
Mit rejt a bűvös öt betű?
A HACCP nemzetközileg elfogadott, szisztematikus módszer az élelmiszerek biztonságának megteremtésére a lehetséges kockázatok, veszélyek megállapítása, értékelése és kezelése révén. A HACCP tulajdonképpen a rendszer eredeti angol nevének rövidítése: Hazard Analysis Critical Control Point, azaz Veszélyelemzés, Kritikus Szabályozási Pontok. A rendszert a hatvanas években az amerikai űrkutatási program keretében fejlesztette ki a Pillsbury vállalat az űrkutatási Hivatallal (NASA) és a hadsereg Natick laboratóriumával közösen. Céljuk az volt, hogy az űrhajósokat szennyezésmentes, biztonságos élelmiszerekkel lássák el az űrutazás során, amit a hagyományos végtermék-ellenőrzési módszerekkel nem lehetett biztosítani. Az új szemléletű élelmiszer-biztonsági rendszer elveit 1971-ben hozták nyilvánosságra.
A konzervipari termékeknél már 1973-tól kezdve bevezették, de az általános élelmiszer-ipari alkalmazás a nyolcvanas évek közepén kezdett gyorsan terjedni. Használatát a nemzetközi szervezetek is ajánlják. A HACCP alkalmazása az Európai Unió országaiban 1995. decembere óta kötelező.
Biztonságos élelmiszereket
A rendeletek megszületésének okai a hétköznapokban keresendők. Világszerte egyre több élelmiszer eredetű megbetegedést észlelnek. A globalizálódó élelmiszer kereskedelem révén egy-egy veszélyforrás váratlanul tűnik fel és okoz nem várt megbetegedéseket. A fogyasztók mind több figyelmet szentelnek ezeknek az eseteknek, és egyre fokozódóan követelik, hogy csak olyan élelmiszerek kerüljenek forgalomba, illetve felszolgálásra, melyek biztonságosak. Ennek elérésére a HACCP-rendszert egyre szélesebb körben alkalmazzák valamennyi, az élelmiszerek előállításával, forgalmazásával és a vendéglátással kapcsolatos tevékenység során.
A HACCP-rendszer alapelvei a következők:
veszélyelemzés elvégzése,
A Kritikus Szabályozási Pontok (CCP-k) meghatározása,
A kritikus határérték(ek) megállapítása,
A CCP szabályozását felügyelő rendszer felállítása, azon helyesbítő tevékenység meghatározása, melyet akkor kell elvégezni, ha a felügyelet azt jelzi, hogy egy adott CCP nem áll szabályozás alatt
Az igazolásra szolgáló eljárások megállapítása, annak megerősítésére, hogy a HACCP-rendszer hatékonyan működik,
Olyan dokumentáció létrehozása, amely tartalmaz ezen alapelvekhez és alkalmazásukhoz tartozó minden eljárást és nyilvántartást.
Termékre, üzemre szabott előírások
A HACCP-rendszer igen lényeges jellegzetessége, hogy adott termékre, termékcsoportra, technológiára, az adott körülmények között kell a veszélyelemzést elvégezni és a rendszert kidolgozni. Ezért nem lehet egy általános, minden hasonló tevékenységet végző szervezetre alkalmazható dokumentációt kidolgozni, hanem minden esetben az egyedi adottságok, feltételek részletes vizsgálata szükséges.
A HACCP alkalmazásának előnyei
A rendszer legfőbb előnye, hogy az utólagos ellenőrzés helyett a hibák megelőzését segíti elő. (Egy több napos-hetes üzembezárás gazdasági-üzleti következményeit nem kell ecsetelni. A rendszer ezt természetesen nem tudja százszázalékosan kizárni, de jelentősen csökkentheti az előfordulás gyakoriságát.) A módszeres és dokumentált elemzés az erőforrásokat a kritikus pontokra irányítja. Ha van vagy lesz forrás további fejlesztésre, a rendszer pontosan megmutatja, mit is kellene javítani. Pl. ha van pénz új gépre vagy szállítóeszközre, de az öltözők szűkek, rossz a közlekedés az üzemen belül, vagy állandó gond a falak penészedése, akkor a működtetett HACCP-rendszer erre felhívja a figyelmet.
A HACCP alkalmas a jogi védelemre, a kötelező gondosság bizonyítására vitás esetekben. A jól működtetett és dokumentált rendszer bizonyítja: a termelő mindent megtett a biztonság érdekében, a mégis bekövetkezett baj forrását és felelősét másutt kell keresni. (w, g)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.