Svájc és a banktitok

Zürich. Svájc nem hajlandó felszámolni a banktitok intézményét, hogy elébe tudjon menni az EU kamatadóval szembeni elvárásainak – hangoztatják berni kormánytisztviselők.

Zürich. Svájc nem hajlandó felszámolni a banktitok intézményét, hogy elébe tudjon menni az EU kamatadóval szembeni elvárásainak – hangoztatják berni kormánytisztviselők. Az unió pénzügyminiszterei hét eleji tanácskozásukon adtak mandátumot a brüsszeli bizottságnak a tőkemenekítés megelőzését célzó, hat országgal folytatandó tárgyalásra.

A tagállamok többsége már évek óta próbálja elejét venni, hogy polgáraik kamatadót nem alkalmazó államokba menekítsék megtakarításaikat. Az alkudozások során jutottak olyan kompromisszumos formulára, hogy egyes országok – elkerülendő a káros adóversenyt – a betétesekre vonatkozó információ szolgáltatásával helyettesíthetik a tőkejövedelmek megadóztatását. A most kapott tárgyalási felhatalmazás alapján az Európai Bizottságnak Svájccal, az USA-val, Liechtensteinnel, Monacóval, Andorrával és San Marinóval kellene tárgyalnia valamilyen, hasonló értelmű rendezésről. Az információcseréről Svájc hallani sem akar, mert a betétesek adatainak kiadása egyet jelentene az ország számára különleges bevételi pozíciókat biztosító banktitok intézményének feladásával. Az egyetlen dolog, amelyre az alpesi ország mégis hajlana, az valamiféle kamatadónak az EU-polgárokra való alkalmazása lenne. Ezzel az adott viszonylatban meg lehetne szüntetni a megtakarításoknak külföldön történő elhelyezésére való késztetettséget. Bernben mindenesetre készek a Brüsszellel folytatandó tárgyalások mandátumának megfogalmazására, bár tudatában vannak azon előnynek, hogy egyes EU-tagállamok még mindig nem ratifikáltak egy korábbi, 1999 júniusában aláírt kétoldalú megállapodást a szárazföldi és a légi közlekedésről, illetve az agrárkereskedelemről.

Az EU számára bonyolítja a helyzetet, hogy a tagállamok egy részével sem sikerült tökéletesen rendezni a kamatadó ügyét. Ausztria, Belgium és Luxemburg például hétéves felmentést kapott az információadásra, ha addig forrásadó kivetésével közömbösíti a megtakarítások kimentésére gyakorolt vonzerejét. (VG)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?