Sok vállalkozás nem éli meg az EU-csatlakozást

Pozsony. A szlovákiai agrárvállalkozások akár 15–20 százaléka is megszűnhet az ágazatot sújtó akut pénzhiány miatt, de ez az arány egyes régiókban akár 30–40 százalékos is lehet – véli Ivan Oravec, az Agrárkamara elnöke.

Pozsony. A szlovákiai agrárvállalkozások akár 15–20 százaléka is megszűnhet az ágazatot sújtó akut pénzhiány miatt, de ez az arány egyes régiókban akár 30–40 százalékos is lehet – véli Ivan Oravec, az Agrárkamara elnöke. Szavai szerint az előállítási költségeket sem fedező alacsony felvásárlási árak miatt – ez hatványozottan érvényes sertéshúsra, melynek felvásárlási ára 10 koronával az agrárközgazdászok által megállapított önköltségi szint alatt van – az őstermelők többsége már felélte tartalékaikat, s ezáltal nagyon rossz kiindulási helyzetbe került az EU-csatlakozás évében. Pedig épp most kellene versenyképességük fokozása, megőrzése érdekében óriási pénzeket fektetniük a csatlakozásból eredő feltételek, követelmények teljesítésére. Pósa Lajos, a kamara elnökségi tagja a szlovákiai agráriumban kialakult drámai helyzetet egy olyan versenyfutáshoz hasonlította, ahol egy tüdőgyulladásos versenyző próbál lépést tartani a jó kondíciójú futóval. Megítélése szerint a hazai agrártermelők többsége – előleg nélkül – képtelen megalapozni a termést, túlélni az évet. Hangsúlyozta az EU-csatlakozás fontosságát, s rámutatott annak veszélyére, hogy sok agrártermelő a veszteséges állattenyésztés miatt a növénytermesztésre áll át. „Az EU-csatlakozás után óriási gabonatöbblet várható” – összegezte Pósa.

Az alacsony felvásárlási árakon túl rontja az agrártermelők helyzetét a lakosság élelmiszerfogyasztásának drasztikus visszaesése is. Az élelmiszergyártók szövetségének legfrissebb kimutatása szerint idén januárban 18 százalékkal csökkent a söreladás 2003 azonos időszakához viszonyítva, az olajok és zsiradékok esetében 20 százalékos visszaesést regisztráltak, a hús- és húskészítményeknél 15–20 százalékosat, a baromfitermékek esetében 10, a cukornál pedig 15 százalékos a fogyasztáscsökkenés. A tej- és tejtermék esetében a szakértők – gyártóktól függően – átlagosan 30 százalékos fogyasztás-visszaesést feltételeznek. Ugyanakkor egyes nagy áruházláncok 10-30-40, sőt egyes termékeknél még magasabb árréssel dolgoznak – állítják az agrártermelők. Ágazati lebontásban 2003-ban a tejfeldolgozók 686 millió koronás veszteséget, a baromfifeldolgozók 29 milliós mínuszt, a sörgyártók 14,5 milliósat, a húsfeldolgozók pedig 2,2 millió koronás veszteséget értek el. A többi élelmiszeripari ágazat ugyan nyereséget könyvelt el 2003-ban, ám a bevételek rentabilitása mindössze 2,8%-os, a termelés rentabilitása pedig 3,5%-os volt. (gyor)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?