Pozsony. Az ország gazdasága soha nem látott ütemben nő, villanyenergia-fogyasztásunk ennek ellenére tavaly stagnált. Az elemzők szerint mindez csak átmeneti állapot, az elkövetkező években behozatalra szorulunk, és tovább nőhetnek az árak is.
Rázós ügy, újra drágulhat az áram
Miért stagnál a fogyasztás? Az elemzők ezt azzal magyarázzák, hogy a lakosság egyre nagyobb hányada mond le a drága villanyfűtésről és tér át más energiaforrásokra. A családi házakban lakók körében a gázfűtés mellett egyre népszerűbb a fafűtés is. Így nem csoda, hogy az ország iparának egyre nagyobb energiaigénye sem volt képes kiegyenlíteni a lakossági fogyasztás visszaesését. Szlovákiában tavaly 29,6 milliárd kilowattórányi villanyenergiát fogyasztottunk, hasonló mennyiséget, mint 2006-ban. 2006-ban ugyanakkor még a fogyasztás éves növekedése csaknem elérte a 4 százalékot, amit az elemzők a nagy autógyárak, a zsolnai KIA és a nagyszombati PSA Peugeot Citroën beindításának tulajdonítanak. A tavalyi stagnálás ugyanakkor nem kivételes jelenség, hiszen a 2006-ot megelőző 11 évben szintén stagnált a fogyasztás.
A szlovákiai áramtermelők a fogyasztás stagnálása ellenére sem voltak képesek kielégíteni a hazai piac igényeit. Az ország 1998 óta tavaly először nem volt önellátó a villanyenergia-termelés terén. Szlovákia termelése 27,9 milliárd kilowattórára csökkent, mivel 2006 végén leállították a bohunicei V1-es atomerőmű és a Vajáni Hőerőmű egy részét. Emiatt a fogyasztásunk 6 százalékát külföldről kellett biztosítani. Vagyis 2012-ig, amíg fel nem építik a Mohi Atomerőmű 3. és 4. blokkját, továbbra is a behozatallal leszünk kénytelenek pótolni a kiesést. A Mohi Atomerőmű említett blokkjainak az építését jelenleg az Atomenergetikai Felügyelet vizsgálja. Az erőműnek érvényes építési engedélye van – nyilatkozta Marta Žiaková, a felügyelet vezetője. Szerinte azonban az erőmű működtetője, az olasz Enel társaság is tudatosítja, hogy az eredeti tervek nem felelnek meg a jelenleg érvényes jogszabályoknak, az építés során így olyan módosításokat kell végrehajtaniuk, hogy az erőmű megfeleljen az új biztonsági előírásoknak.
A jövő évtől tovább romolhat a helyzet, leállítják ugyanis a V1-es atomerőmű második blokkját is, ami évente 2,8 kWh-nyi villanyenergiát produkál, a kiesést az ország saját forrásból képtelen lesz pótolni. Ráadásul jövőre már 30,1, 2012 és 2013 táján 31,7, 2017-re pedig 33,6 TWh-s lehet az éves fogyasztásunk. A szlovák energiaszállító rendszert működtető SEPS társaság ezért arra törekszik, hogy már jövőre nagyobb mennyiségű áramot hozzunk be Ukrajnából. Keleti szomszédunk villanyenergiájára azonban mások is pályáznak. A SEPS képviselői szerint, ha az ukrán áramra mások teszik rá a kezüket, Szlovákia a drágább cseh és lengyel áramot lesz kénytelen behozni. A Szlovák Villamos Művek már most jelezte, hogy jövőre újabb villanyáremelésekre számíthatunk. (mi, p)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.