<p> Visszatér a kommunizmus szelleme Pozsonyba, a jövő év közepéig ugyanis itt kívánja megnyitni európai regionális kirendeltségét a Nemzetközi Beruházási Bank (NBB).</p>
Pozsonyba jön a KGST-bank
Az erről szóló javaslatot a pénzügyminisztérium már tárcaközi egyeztetésre bocsátotta, a szerződést pedig még idén alá szeretnék írni. Az NBB neve ma már az emberek döntő többségének nem sokat mond, ami nem is csoda, hiszen ez az a pénzintézet, amely a szocialista országok gazdasági közösségének, a KGST-nek, a Kölcsönös Gazdasági Segítség Tanácsának a bankja volt, és amelyet 1970-ben Csehszlovákia a Magyar Népköztársasággal, az NDK-val, Lengyelországgal, Bulgáriával, Mongóliával és a Szovjetunióval együtt alapított. Maga a KGST 1991. június 28-án szűnt meg, miután a tagállamok képviselői budapesti ülésükön a szervezetet feloszlatták.
A bank alapításáról szóló, ma is hatályos rendelet szerint a bank alapvető feladata a nemzetközi szocialista munkamegosztáson alapuló tervgazdaság támogatása. A moszkvai székhelyű, multilaterális bank jelenleg fejlesztési projektekre, beruházásokra nyújt közép- és hosszú távú hiteleket.
Az NBB novemberi szófiai közgyűlésén döntött úgy, hogy Pozsonyt választja európai regionális irodájának székhelyéül, amit a város kedvező geográfiai helyzetével, Szlovákia eurózónás tagságával és viszonylag jó hitelminősítői besorolásával magyaráz. Nem kevésbé fontos tényező persze az is, hogy itt jóval alacsonyabbak az irodák bérleti díjai a szomszédos országokhoz képest. A bank szerint a pozsonyi irodával Szlovákia is nyerhet, hiszen így a jövőben könnyebben juthatnak hozzá beruházási hitelekhez a szlovákiai cégek. Az előzetes becslések szerint 30 millió eurós hitelkerettel számolnak.
Magyarország 2000-ben kilépett az NBB-ből annak akkori „nem kellően hatékony és nem kellően átlátható tevékenysége miatt, rövid és középtávon nem látva reális lehetőséget a bank működésének az átalakítására”. A „keleti nyitás” részeként az Orbán-kormány azonban újra kérte a felvételét, az NBB Szófiában megtartott novemberi ülésén pedig a tagországok – Csehország, Szlovákia, Románia, Bulgária, Oroszország, Mongólia, Vietnam és Kuba – támogatták Magyarország tagságának a megújítását. (mi, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.