Pénzpiaci válság - mit mond Obama és McCain?

Washington |

<p>A Wall Street fekete hétvégéje és hétkezdete, az amerikai bankszektor rémálma után John McCain és Barack Obama, a republikánus és a demokrata párti elnökjelölt sem tud receptet ajánlani a pénzpiaci válságra, állapította meg a keddi The Washington Times. A két elnökjelölt kampányának fő témája immár a Wall Street krízise, amelynek mélységével kapcsolatban elemzők megjegyzik: az 1930-as évek nagy válságát is átélő, 158 éves Lehman Brothers és a 94 éves Merrill Lynch bank ítéltetik eltűnésre.</p>

A The Washington Times szerint az elnökjelöltek közötti vita felerősödött, de egyiküknek sincs új javaslata. McCain - aki igyekszik eloszlatni azt a demokrata üzenetet, hogy nem ért a gazdasághoz - kifejtette, washingtoni tapasztalata miatt ő alkalmasabb a Wall Street-i mohóság és korrupció megfékezésére. McCain kedden magas szintű vizsgálóbizottság létrehozását javasolta az országot sújtó gazdasági válság kezelésére. Obama viszont azt hangoztatja, a jelenlegi válságért a republikánus adminisztráció politikája a felelős, és McCain szinte ugyanazt képviseli. Azt ígérte, elnökként megsegítené a leginkább érintett középosztályt.
A The Washington Post előrejelzése szerint a bankválsággal sötétebb korszakba lép az Egyesült Államok gazdasága. Eddig az ingatlanpiaci- és hitelválság ellenére sikerült megőrizni a mérsékelt növekedést, ebben szerepe volt a szövetségi ösztönző csomagnak, mostantól azonban a növekedés nagyon le fog lassulni. Szakértők szerint a neheze még hátravan, és ha nem lesz is hirtelen csökkenés, a növekedés talán még hosszú évekig nagyon lomha marad.
A The Wall Street Journal arról írt, hogy a pánikot New York és a világ túlélte. „Boldogan jelentjük, hogy a világ életben maradt, bár ez néha nem látszott biztosnak”, olvasható a tekintélyes gazdasági lap szerkesztőségi cikkében. A pénzpiac megremegett, de nem omlott össze. Felfordulás következett be, továbbra is pánik és bizonytalanság uralkodik; a legfontosabb feladat a piacok megnyugtatása. Az újság szerint a válság alapvető oka a jelzálogpiac összeomlása volt, és amíg az ingatlanpiac nem stabilizálódik, a házak értéke csökken, nem lehet tudni, mekkorák a veszteségek, melyik pénzintézet van még veszélyben. A The Wall Street Journal szerint az új amerikai elnöknek jelentős, növekedést serkentő és a bizalmat helyreállító adócsökkentéssel kellene kezdenie hivatalát a recesszió megelőzése érdekében. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?