Brüsszel. Öt éve áldják a nevét a gazdasági szakemberek, és gondolnak nosztalgiával a régi nemzeti valutára az egyszerű európai uniós állampolgárok. Fél évtizede annak, hogy készpénzként bevezették az EU közös valutáját, a nemzeti valuták helyébe lépő eurót.
Öt éve van forgalomban az euró
1998-ra véglegessé vált azon tagállamok listája, amelyek számlapénzként egy évvel később bevezethették az eurót. A történeti hűség kedvéért érdemes megjegyezni, hogy mindössze egyetlen egy tagállam, Luxemburg felelt meg maradéktalanul a konvergencia-feltételeknek. 1999-ben megszűnt az ECU, és Ausztria, Belgium, Finnország, Franciaország, Hollandia, ĺrország, Luxemburg, Németország, Olaszország, Portugália és Spanyolország számlapénzként bevezette az eurót. 2000-ben Görögország csatlakozott az euró-klubhoz, Dánia népszavazáson elutasította az eurót, és távol maradt Nagy-Britannia és Svédország is. A bűvös nap, amikor az uniós állampolgárok kezükbe foghatták az uniós közösségi szellem építésének céljából is bevezetett eurócenteket és bankókat, 2002. január 1-jén jött el. Rövid ideig egymás mellett volt forgalomban az euró és a nemzeti valuta, ám február 28-ra befejeződött a régi pénzek kivonása. ĺgy búcsút kellett inteni a belga franknak, a finn márkának, a francia franknak, a görög drachmának, a holland forintnak, az ír fontnak, a luxemburgi franknak, a német márkának, az olasz lírának, az osztrák schillingnek, a portugál escudónak és a spanyol pesetának. A tagállamok jellegzetességeire ezentúl csak az adott országban előállított euró- és eurócentérmék fejoldali vésete utal, amelyet minden tagállam saját maga alakíthat ki. A fejoldalt éppen ezért nemzeti oldalként is szokták emlegetni. Az uniós papírpénzek egyformák, legkisebb az 5 eurós, legnagyobb pedig az 500 eurós bankjegy.
Az euró inváziója a Karib-tengertől a Vatikánon és Koszovón át az Indiai-óceánig elért, s hogy miért? Az anyaországuk közigazgatási rendszerébe szervesen tartozó Európán kívüli területek is az eurózónához tartoznak: így euróval fizethetünk Francia Guyanában, Martinique-on, és Réunion szigetén is, de ugyanígy az Azori- és a Kanári-szigeteken, valamint Madeirán is. Francia Polinéziában, a Holland-Antillákon, Arubában viszont nem az euró a törvényes fizetési eszköz. Monetáris megállapodás révén Monaco, San Marino és a Vatikán is áttért az euróra, és korlátozott mértékben jogosultak a pénzverésre is. Monetáris megállapodás nélkül használatos az euró Andorrában, Koszovóban és Montenegróban, de ezeken a területeken nem lehet semmilyen érmét vagy bankjegyet gyártani. Az Eurobarométer legutóbbi felmérése szerint az euró nem lett túl népszerű a tagállamok lakosságának körében. A megkérdezettek 81 százaléka az eurót okolja a 2002 óta végbement áremelésekért és a drágulásért.
Szlovénia az eurózóna 13. tagja
Ljubljana. Szlovéniában euróval köszönthették az újesztendőt. A 2004-ben belépett új tagállamok közül elsőként, sorrendben pedig 13. államként ők csatlakoztak az eurózónához. A szlovén jegybank az elmúlt hetekben 115 millió euróérmét és 42 millió euró-bankjegyet bocsátott ki. Az újév első perceiben elsőként a pénzügyminiszter vett ki eurós bankjegyet egy automatából. Andrej Bajuk szlovén pénzügyminiszter közlése szerint az átállás nem okozott különösebb nehézséget a volt jugoszláv tagköztársaságban, éjfél előtt azonban egy időre a pénzkiadó automaták nem működtek, hogy ki lehessen bennük cserélni az eddig használatos nemzeti valutát, a tolárt az euróra. (s, h, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.