Nyitra. Az agrárszektor a rendszerváltó politikusoknak köszönhetően olyan forradalmi változásokon ment át az elmúlt tíz évben, ami csaknem az egész ágazat összeomlásához vezetett – állítja a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara (SPTK) elnöke.
Nincs irigylésre méltó helyzetben az ágazat
Nyitra. Az agrárszektor a rendszerváltó politikusoknak köszönhetően olyan forradalmi változásokon ment át az elmúlt tíz évben, ami csaknem az egész ágazat összeomlásához vezetett – állítja a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara (SPTK) elnöke. A kamara tízéves fennállásának tiszteletére rendezett tegnapi nyitrai konferencián Ivan Oravec elsősorban azokat a politikusokat kritizálta, akik szerinte saját önös érdekeik átültetésére használták fel a mezőgazdasági politikát. Ugyanígy elítélte azonban azokat is, akik a földműves-szövetkezeteket kommunista csökevénynek tartják. Az árliberalizáció és a piaci viszonyok gyors bevezetése csaknem az ágazat végét jelentette – állítja Oravec. Az 1992-ben alakult szakmai szervezet képviselői így már az 1993 decemberében tartott konferenciájukon az agrárszektor teljes összeomlásának a veszélyét vetítették elő. Nagy kihívást jelentett az ágazatnak azonban a külföldi konkurencia megjelenése is. A kamarának ugyan sikerült a piaci rendtartások bevezetésével gátat vetnie a nagyobb konkurenciaharcnak, Oravec szerint azonban a helyzetük így sem irigylésre méltó. Élelmiszeráraink Szlovákiában ugyanis továbbra is a legalacsonyabbnak számítanak egész Európában. Szerinte ez elsősorban az őstermelőket veszélyezteti. A kamara azonban nincs megelégedve az ágazat béreivel sem. A mezőgazdaságban folyósított átlagbér jelenleg 9648 korona, ami az országos átlagnak alig 71 százaléka. Még rosszabb a helyzet ha az órabért tekintjük, ami a szlovák átlagos órabérnek csupán a 68 százalékát teszi ki. A helyzet javítása érdekében a kamara az elkövetkező négy évben is aktívan részt kíván venni a mezőgazdaságot érintő törvények kidolgozásában. Simon Zsolt földművelésügyi miniszter rendkívül szűkszavú hozzászólásában megjegyezte, épp ez utóbbi területet tartja a kamara egyik leggyengébb pontjának. Szerinte a kamara az elmúlt időszakban csak részjavaslatokkal fordult a minisztériumhoz. Simon az elkövetkező négy évben így komplex javaslatok kidolgozását várja a kamarától. A földművelésügyi miniszter ugyanakkor a kamara képviselői számára is megígérte, a tárca mindent megtesz a gyors európai uniós csatlakozás és az átlátható dotációs rendszer kidolgozása érdekében. (mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2008. 06.12.
GAZDASÁGI HÍRMORZSÁK
2008. 06.12.
Országhatárokon átívelő Pozsony kisugárzása
2008. 06.12.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.