<p>Az Egyesült Államokból kiinduló lakáshitel-válság világméretű pénzügyi krízist okozott. Ez egy bizalmi válságban öltött testet, az intézmények ugyanis kisebb hajlandósággal adnak egymásnak kölcsönt.</p>
Népszerűbbek a bankbetétek a krízis idején
Mivel a pénzpiacnak működnie kell, mindez a magasabb kamatokban nyilvánult meg.
A bizalmi válság ezért nem ott jelentett igazán gondot, ahol kialakult, hanem inkább ott, ahol a bankrendszer a legkevésbé fejlett. Az USA vagy Nyugat-Európa bármely országa a likviditási gondok esetében képes megfelelő mennyiségű pénz juttatni a rendszerbe, ez Ukrajnában vagy Oroszországban már sokkal nehezebb.
Az ilyen pénzügyi válság esetén az van a legelőnyösebb helyzetben, akinek elegendő a pénze. A tőke birtoklása egyébként nem mindig jelenti a legjobb megoldást a vagyon elhelyezésére. 2000 körül a túlnyomó többség a részvények, főleg az elektronikai cégek papírjainak hozamára esküdött, de két évvel ezelőtt itt és a világ más tájain is, az ingatlan lett a menő befektetési cikk. Napjainkban azok járnak a legjobban, akik készpénzt birtokolnak. Mivel a pénzpiaci válság Szlovákiába is begyűrűzött, a bankok nálunk is magasabb kamatokat kínálnak. Nyugat-Európa több országában komolyabb ingatlanválság alakult ki, ezért az eurós bankközi piacok továbbra is magasak, így háromhét múlva egy kissé pénzszűkös rendszerhez fogunk csatlakozni.
A pénzpiaci problémák úgy is megmutatkoztak, hogy az értékpapírok hozamai megemelkedtek. A kötvények esetében ez áruk csökkenését jelenti, ami rossz hatással van mind a pénzpiaci, mind a kötvényalapok általános hozamára. Ezt a lakosság is észrevette, az utóbbi hetekben milliárdok vándoroltak el a nyíltvégű alapokból. Mivel éppen a bankoknak van szükségük több likvid tőkére, ezek a megtakarítások magasabb és egyben fix kamatozású bankbetétekben kötöttek ki. Komoly pénzügyi problémákra nagy valószínűséggel nem kell számítani. A szlovák bankrendszerben nincsenek olyan gondok, mint egyes euróövezeti országokban. Érdemes tehát kihasználni a magas betéti kamatokat, és lekötni a pénzt legalább egy évre, ami egyébként a legbiztonságosabb megtakarítási formák közé is tartozik. (Horbulák Zsolt)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.