Nem veszélyes a cseh adóreform

Prága/Pozsony/Budapest. A jobboldali cseh kormány ugyan átfogó gazdasági reformokat fogadott el, aminek köszönhetően nyugati szomszédunknál is csökkennek az adóterhek, Szlovákia azonban továbbra is régiónk legvonzóbb országa marad a befektetők számára.

Az adórendszerünk továbbra is egyszerűbb és átláthatóbb lesz, mint a nyugati szomszédunké, ahol 2008-tól nagy változások várhatókTASR-felvételCsehországban januártól egykulcsos, 15 százalékos lesz a személyi jövedelemadó, a kedvezményes forgalmi adó 5 százalékról 9 százalékra emelkedik (ide tartozik az élelmiszer, a gyógyszer, a sajtótermék és a tömegközlekedés), a társasági adó 2010-ig a jelenlegi 24 százalékról 19 százalékra csökken, a szociális juttatásokat jelentősen lefaragják, míg az egészségügyben bevezetik a vizitdíjat, a kórházi napidíjat és a receptdíjat. Emellett a nyugdíjkorhatárt fokozatosan 65 évre emelik, a kötelező munkaviszony az eddigi 25 év helyett a jövőben 35 évre emelkedik. A reformcsomagot a jobbközép cseh kormány e héten tette közzé. A reformok életbe lépéséhez a képviselőház jóváhagyása is szükséges. Mirek Topolánek, miniszterelnök a reformokat ismertető prágai gazdasági fórumon elmondta: a kormány a reformokat egy csomagban kívánja, várhatóan júniusban a képviselőház elé terjeszteni és a saját további sorsát a reformok sorsától teszi függővé. Az ellenzéki szociáldemokraták és a kommunisták ugyanakkor egységesen ellenzik a reformcsomagot, s úgy vélik, hogy az csak a gazdagoknak fog kedvezni, míg a szegényeket és a középrétegeket megkárosítja. A 200 tagú képviselőházban a három kormánypártnak együttesen 100 képviselője van. Az ellenzéki szociáldemokraták és kommunisták együttesen 98 szavazattal rendelkeznek, két volt szociáldemokrata képviselő pedig függetlenként dolgozik a parlamentben.

Ha a kormány reformcsomagját sikerül elfogadtatni, Csehország az adózás szempontjából behozza lemaradását Szlovákiával és Magyarországgal szemben, nálunk ugyanis továbbra is 19 százalékos egyenadó van érvényben. Magyarországon a személyi jövedelemadó 18 és 36 százalékos, az áfa 15 és 20 százalékos, a társasági adó 16 százalék. Viszont tavaly szeptembertől lépett életbe a kamatadó. Emelkedett a munkavállalók által fizetendő járulékok mértéke is, nyugdíj melletti munkavégzés után is kell fizetni járulékokat. Áprilistól megszűnt a hozzátartozói jogon járó egészségügyi ellátás ingyenessége. Vizitdíjat, kórházi napidíjat, receptdíjat nálunk is kell fizetni. Radikálisan változott a gyógyszertámogatás mértéke, valamint a diákok utazási hozzájárulása is. Bevezették a szolidaritási adót, 15-ről 20 százalékra emelkedett az eva mértéke. 2008 szeptemberétől felsőoktatási részhozzájárulást kell fizetni a diákoknak. A konvergenciaprogram szerint jövőre bevezetik az ingatlanadót is.

Térjünk vissza azonban a csehekre, akiknek már eddig sem kellett panaszkodniuk a külföldi beruházások hiánya miatt. Míg Szlovákia ugyanis az egyszerű adórendszerével és az alacsony adókulcsokkal vonzotta a beruházókat, nyugati szomszédunk a kedvező infrastruktúrájával, a jól kiépített ipari parkjaival nyerte el a külföldi cégek bizalmát. Szlovákiának azonban a gazdasági elemzők többsége szerint ezután sem kell félni attól, hogy a befektetők az elkövetkező időszakban tömegesen vándorolnának el a nyugati szomszédunkhoz. Csehországban ugyan a társasági adó kulcsa ugyanolyan lesz, mint Szlovákiában, az adórendszerünk azonban továbbra is egyszerűbb és átláthatóbb, mint a nyugati szomszédunké. A SARIO szlovák befektetés-ösztönző ügynökség szerint a legnagyobb előnyünk továbbra is a hatékony, a cégek érdekeit maximális mértékben figyelembe vevő munkajogi törvények és a szakképzett munkaerő marad.

Ha a cseh reformokat a törvényhozás is jóváhagyja, jelentős változásokra számíthat ugyanakkor az a több mint 60 ezer szlovák állampolgár is, akik a nyugati szomszédunknál találtak megélhetést. Az alkalmazottak számára ugyanis a jelenlegi 12-32 százalékos progresszív adózás helyett 15 százalékos lineáris adót vezetnek be, vagyis a bevételektől függetlenül ennyit fizetnek majd az államnak adó formájában. Mindezt azonban nem a bruttó bérből számítják majd ki, hanem figyelembe veszik a munkáltató által fizetett járulékokat is. Egy 20 ezer koronás bruttó bérrel rendelkező alkalmazott jelenleg 2910 koronás adót fizet havonta. A reformot követően egy ugyanilyen bérrel rendelkező munkás esetében a 15 százalékos adót már a munkáltató által is fizetett járulékokkal növelt alapból (ún. szuperbruttó összegből), vagyis 27 ezer koronából számítják ki. ĺgy míg korábban havonta 2910 koronát fizettek ki adóként, a reformok miatt már 3740 koronát fognak fizetni. A reformok a középréteget sújtják a leginkább, vagyis akik havonta átlagosan 20-30 ezer koronát keresnek. Az ennél nagyobb bérekkel rendelkezők bevételei azonban az elkövetkező időszakban tovább nőhetnek. (mi, t, hn)

Cseh-szlovák adóharc

Szlovákia Csehország most Az adóreform után

Adókulcs 19% 25% 19%

Adórendszer egyszerű bonyolult kevésbé bonyolult

Munkaerő olcsó drága drága

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?