Nem mindegy, honnan van a bevételünk

Bér és fizetés (6. paragrafus)
Ide tartoznak az alkalmazotti jövedelmek, a testületi tagok jutalmai, a képviselői juttatások. Ha valahol munkavégzési szerződés alapján havi 4000 koronánál nagyobb jövedelmünk volt, szintén ide kell besorolni.
Vállalkozói és más önálló tevékenységből származó jövedelem (7.

Bér és fizetés (6. paragrafus)

Ide tartoznak az alkalmazotti jövedelmek, a testületi tagok jutalmai, a képviselői juttatások. Ha valahol munkavégzési szerződés alapján havi 4000 koronánál nagyobb jövedelmünk volt, szintén ide kell besorolni.

Vállalkozói és más önálló tevékenységből származó jövedelem (7. paragrafus)

Ide különféle tevékenységek tartoznak, amelyeket az adóív külön sorokként tartalmaz. Ez a leggyakoribb eset, amely miatt adóbevallást kell tennünk. Ha nem akarjuk keresni a költségként elszámolható tételeket, akkor ezt átalány formájában is levonhatjuk. Mezőgazdasági, erdészeti és vízgazdálkodási tevékenység esetében a bevételek 60%-át, szellemi termékek eladása esetén 35%-ot, vállalkozói tevékenységek, illetve szakértői tevékenység esetében 25%-ot.

Tőkéből származó jövedelem (8. paragrafus)

Ide a pénz által fialt jövedelem tartozik. Ezeket általában forrásadó formájában rendezzük le, ilyenkor nem képezik az adóbevallás részét. A banki kamatokon kívül ilyen a csendestárs nyereségrészesedése is, ezt például 25 százalékos forrásadó terheli.

Bérletből származó jövedelem (9. paragrafus)

Ide az ingóságok vagy ingatlanok hosszabb ideig tartó bérbeadásából származó jövedelmet kell bevallani. Az időtartamot illetően általában nem adnak meg konkrét számokat, de ide tartozik például a lakás bérbeadása vagy a földbérlet. Ha nem akarunk törődni az elszámolható költségekkel, akkor itt szintén alkalmazhatunk átalányt, ez a bevételek 25 százaléka.

Egyéb bevételek (10. paragrafus)

Ide tartoznak az olyan, esetinek tekinthető jövedelmek, amelyek nem rendszeresen fordulnak elő és nem kötődnek vállalkozási engedélyhez. Ennek tipikus esete a mezőgazdasági termények eladása (a bevétel 50 százaléka leszámítható), a nyeremények (300 ezer korona felett 20 százalékos adó), az ingatlaneladás, értékpapírok eladása. Az ide sorolt véletlenszerű bevételek csak akkor adókötelesek, ha éves szinten meghaladják a 10 ezer koronát. Például bérbe adhatjuk az autónkat vagy a számítógépünket, de csak ha nem szerepelnek a vállalkozói leltárunkban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?