Pozsony. Az elmúlt hónapok szlovák–magyar politikai ellentétei gazdasági kapcsolatainkat is beárnyékolhatják. Miután a Hospodárske Noviny gazdasági napilap közzétette, hogy a szlovák Slavia Capital pénzügyi csoport hiába tette a legmagasabb ajánlatot a MÁV Cargóra, mégsem őt tekintik befutónak, egyes médiák már szlovákellenes gazdasági lobbival riogatnak.
Nem kell a szlovák cápa a magyar MÁV Cargónak?
Azt Benčurik is elismeri, a felkínált vételár ugyan a legfontosabb, de nem az egyedüli kritérium a pályázók számára. A privatizációs bizottság az első fordulós ajánlatok értékelése során maximum 50 ponttal értékelte a megajánlott árat, a másik maximum 50 pont az üzleti tervben foglaltak alapján került megállapításra. Ez utóbbin belül 20 pont volt adható a megfogalmazott stratégiáért, 10 pont a beruházási vállalásokért, további 10 pont a munkavállalókkal kapcsolatos vállalásokért, míg a jövedelmezőségi/hatékonysági szempontokat maximum 10 ponttal értékelhették.
Szlovák hírlapi információk szerint a szlovák felet a legnagyobb rivális, a mindössze 50 milliárd forintos vételárat felkínáló osztrák Rail Cargo Austria vezette konzorcium próbálja meg kiiktatni. A szlovák elemzők szerint ugyanis Ausztria neheztel a pozsonyi repülőtér privatizálásának leállítása miatt (a fő esélyes a Lufthagen Wien volt), a magyar–szlovák kapcsolatok pedig napjainkban fagyosak. A privatizációs bizottság számára ugyanakkor ennél fontosabb lehet a döntés során, hogy az egyes társaságok milyen üzleti stratégiát dolgoztak ki, és milyen egyéb beruházásokat terveznek. A privatizációs folyamat során ez utóbbiakat természetesen nem szívesen hozzák nyilvánosságra.
A cégek közötti feszültség növekedéséhez valószínűleg hozzájárult az is, hogy a MÁV Cargóra a végleges ajánlatokat holnapig kell benyújtani, a közvéleményt így mindenki a maga módján kívánja az oldalára állítani. A Cargo pályázatán a második körbe jutott konzorciumok már készítik kötelező érvényű ajánlatukat, ám egyelőre nem lehet tudni, hogy ezt az arra jogosult hétből hány kívánja benyújtani. A piaci szereplők mindenesetre arra számítanak, hogy egyesek visszalépnek, mások pedig csatlakoznak valamelyik konzorciumhoz. A második körben ugyanis már csak a korábban megajánlott összegnél magasabbal rúghatnak labdába a versenyzők.
A Napi Gazdaság információi szerint az is elképzelhető, hogy a szlovákok – éppen a magas árajánlatuk után – visszalépnek. Benčurik, lapunknak nyilatkozva, ezt határozottan elutasította. Szerinte az elkövetkező időszakban is mindent megtesznek azért, hogy elnyerjék a céget, és hogy teljesítsék a privatizációs szerződésben foglaltakat. A Cargo eladásával a magyar MÁV célja a vételár maximalizálása; a MÁV Cargo hatékonyságának a növelése, versenyképességének fokozása és a munkavállalók munkakörülményeinek javítása. A végleges privatizációs döntést decemberre várják az illetékesek. (mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.