Nem éri meg becsapni a bankokat

<p>Pozsony. A hitelkamatok csökkenésének köszönhetően jelentős mértékben megugrott a hitelek iránti érdeklődés, ezzel együtt azonban nőtt a bankok kockázata is. Egyre több olyan ember igényel kölcsönt, aki ezt a jövőben képtelen lesz visszafizetni, szándékosan eltitkolva a bank előtt az erre utaló jeleket. A pénzintézetek szerint nem éri meg csalni, a csalókat ugyanis rendkívül gyorsan kiszűrik.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

A hiteligénylések növekedésével az elmúlt időszakban megugrott a hitelcsalások száma is. „Nem egy olyan esetet regisztrálunk, amelyek során a banki ügyfelek kozmetikázták a fizetőképességükről szóló adatokat” – nyilatkozta Lenka Lendacká, a Postabank szóvivője, aki szerint az esetek egy részében az ügyfelek ezt nem is tudatosan teszik, hanem egyszerűen csak megfeledkeznek a korábban felvett hiteleikről. Vannak azonban olyanok is, akik hamis igazolásokkal próbálják meg elfedni kilétüket. Olyan foglalkoztatótól „szereznek be” igazolást a bevételeikről, amelynél soha nem dolgoztak, vagy ha dolgoztak is, munkaviszonyuk még a hitelkérelem előtt megszűnt. Vannak azonban olyan esetek is, amikor a kérvényező által feltüntetett cég nem is létezik. A bankok a munkáltató által kiadott igazolás alapján bírálják el a hitelkérelmek jogosságát és az ügyfeleik fizetőképességét. Minél nagyobb a hiteligénylő fizetése, annál nagyobb hitelhez juthat, a csalók ezért igyekeznek a lehető legjobb színben feltüntetni magukat.

A bankok a csalók ellen szigorúbb ellenőrzéssel, és a problémás ügyfelek kiszűrésével védekezhetnek. Általában minden banknak megvan a feketelistája azokról, akiknek nem érdemes kölcsönözniük, egyre több ügyfélnek néznek utána azonban a központi hitelregiszterben is. „A hitelregiszter kihasználtsága a kölcsönök iránti érdeklődés megugrásával együtt nőtt. Az elmúlt egy évben havi 1%-os növekedést regisztráltunk” – nyilatkozta Ján Budinský, a hitelregisztert üzemeltető CRIF-Slovak Credit Bureau ügyvezetője. „Automatikusan megvizsgáljuk minden olyan új ügyfelünk anyagi helyzetét, aki hitelt szeretne felvenni a bankunktól” – nyilatkozta Zuzana Eliášová, a ČSOB Bank szóvivője. Hasonló módon jár el a többi pénzintézet is.

A bankok elsősorban azt ellenőrzik a hitelregiszteren keresztül, hogy az ügyfelük milyen egyéb hiteleket fizet, és ez alapján felmérik, hogy egyáltalán képes lesz-e téríteni a tőlük igényelt kölcsönt. A hitelregiszterből megtudhatják azt is, hogy az új ügyfélnek korábban voltak-e már problémái a törlesztéssel. Az átvilágítással azonban nem csupán a bankok védik magukat, mindez az ügyfél számára is hasznos lehet. „Sokan képtelenek felmérni a valós lehetőségeiket, veszélybe sodorva a családjukat, a bank így a fizetőképesség felmérésével az ügyfelek érdekeit is védi” – állítja Štefan Frimmer, a Szlovák Takarékpénztár szóvivője. A legtöbben a gyorshitelező társaságoktól felvett hiteleiket próbálják meg eltitkolni a bankok elől, ami egyelőre gondot jelent a pénzintézeteknek, mivel nincs összekötve a banki hitelregiszter a gyorshitelező társaságok hasonló nyilvántartásával. „Hamarosan azonban ez is megváltozik, a tervezett jogszabályok szerint ugyanis a két regisztert összekötik, a bankok így még nagyobb áttekintést kapnak az ügyfelekről” – mondta Alena Walterová, az Általános Hitelbank (VÚB) szóvivője. (mi, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?