<p>Martin Mravec, a GfK vezérigazgatója szerint több olyan hazai termék is van, amelynek az elmúlt egy évben sikerült növelni a részarányát. A szlovákiai borok aránya például a tavalyi 48-ról idén 51 százalékra nőtt, a hazai tej részarányát 62-ről 64-re, a virsliét 57-ről 67-re, a sonkáét 47-ről 55 százalékra sikerült növelni.</p>
Néhány hazai termékből több van a polcokon
Daniel Poturnay, a Szlovák Agrárkamara (PKS) elnöke szerint az elmúlt időszak egyik legörvendetesebb ténye, hogy egy év alatt 4 százalékkal, 23-ról 19 százalékra csökkent az üzletek pultjain a saját márkás élelmiszerek aránya. Saját márkás termék alatt a marketingben olyan terméket értenek, amelyen a kis- és nagykereskedő a saját védjegyét tünteti fel.
„A minőségi termékeket kereső vásárlóknak tudniuk kellene, hogy ezeknek ki is a gyártójuk, hiszen az üzletlánc neve nem garantálja a minőséget” – vallja a PKS elnöke, aki szerint épp ezért örvendetes tény a saját márkás termékek arányának a csökkenése.
Az üzletláncok leggyakrabban a tejet, a konzervált élelmiszereket és az olajat árusítják a saját védjegyükkel, míg a pálinka, sör és bor esetében a saját márkás termékek aránya elenyésző. Jelentős különbség van azonban az egyes üzletláncok között. A Tesco üzleteiben a saját márkás termékek aránya a tavalyi 22-ről idén 14 százalékra, a Billában 24-ről 13 százalékra esett vissza, és csökkenést regisztráltak a COOP Jednota, a CBA és a Kaufland üzleteiben is. A Lidl ezzel szemben a tavalyi 35-ről idén 46 százalékra növelte az ilyen termékek arányát, vagyis gyakorlatilag minden második terméket a saját védjegyével árul.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.