Mit okozhat a múlt héten kirobbant tőzsdeválság Szlovákiában?

Pozsony. A múlt hét első felében a tőzsdék a vezető hírek között szerepeltek. Hatalmas zuhanási hullám söpört végig, ami még a közgazdászokat is meglepte. Mindez a sokat emlegetett hitelválság következménye. A lakás-hitelválságot alapvetően két ok váltotta ki.

Pozsony. A múlt hét első felében a tőzsdék a vezető hírek között szerepeltek. Hatalmas zuhanási hullám söpört végig, ami még a közgazdászokat is meglepte. Mindez a sokat emlegetett hitelválság következménye. A lakás-hitelválságot alapvetően két ok váltotta ki. Néhány évvel ezelőtt az amerikai jegybanki kamat mindössze egy százalékra esett, ami felbátorította a jelzálogkölcsönt felvevőket. Néhány év múlva, ahogy ezt a gazdasági folyamatok indokolták, az alapkamat felkúszott 5,75%-ra. Ez természetesen megjelent a törlesztőrészletekben is, nehéz helyzetbe sodorva a szegényebb rétegeket. A másik ok a lakáshitelek finanszírozásának a módjában rejlik. Míg Szlovákiában egy bank saját kötvényt bocsát ki a jelzálog finanszírozására, és azt közvetlenül viszi ki a tőkepiacra, addig az Egyesült Államokban az ilyen hiteleket továbbadják, tágítva a kapcsolatot a hitelező és hitelfelvevő között. Az ilyen többszörös áttétel bizonytalanabbá teszi a rendszert, és hajlamosabb a kilengésekre. Látható, hogy az Amerikában válságot okozó tényezők itt nincsenek jelen, mert a kamatok jelentős megugrására sem kell számítani. Ennek ellenére a válságnak lesznek negatív hatásai a szlovák lakáspiacon is.

Szlovákia, de leginkább a főváros lakáspiacán, sok külföldi van. Biztosan nem kell számítani a pánikszerű menekülésükre, de az eddigi árfelhajtó vásárlásaik mérséklődni fognak. Valószínűleg magasabb lakás-hitelkamatokkal is kell majd számolni. Nem arról van szó, hogy a Szlovák Nemzeti Bank kamatemelését várnánk, hanem a kereskedelmi bankok gazdálkodása játszik benne szerepet. Bár itt veszteségeket nem szenvedtek, ám mivel szinte mindegyik multinacionális intézmény, így fogják kompenzálni nyugat-európai vesz?teségeiket. Az óvatosság megmutatkozik majd a másik oldalon is, az építővállalatoknál. Jelentős részük külföldi és szintén hat rájuk a külvilágból begyűrűző recesszió. A szakemberek szerint mindez az aktivitásuk visszaeséséhez vezet, kevesebb beruházást fognak tervbe venni és kivitelezni. Igaz, ennek még halvány nyoma sincs, látva Pozsony viharos kiépülését.

Egyelőre tehát kevés ok van az aggodalomra, az ingatlanárak esésére bizton nem kell számítani, és nincs jele annak sem, hogy a törlesztőrészletek fizetése problémát okozna. A legfontosabb, amit ebből a turbulenciából tanulni lehet, az az, hogy ha lakáskölcsönt veszünk fel, mérjük fel körültekintően lehetőségeinket. Ennek több évtizedet felölelő lefutása alatt ugyanis sok-sok váratlan esemény történhet, tőlünk független is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?