<p>Ismét a gyengülésé a főszerep a régió devizái között. Ami új: már nemcsak a forint és a zloty, hanem az eddig a „Kelet svájci frankjának” tartott cseh korona is jócskán vesztett az értékéből az elmúlt pár napban. Az említett valuták gyengélkedése jó hír azoknak, akik rendszeresen átjárnak bevásárolni a szomszédos országokba.</p>
Mit érdemes megvásárolni a szomszédoknál
Az euróval szemben jó ideje a 27 korona/euró hivatalos árfolyamkorláttól nem messze járó árfolyam a deflációs félelmek miatt már a 29-es szint közelében jár – hívta fel a figyelmet a Commerzbank. Magyarországon tegnap megint gyengült a forint, az euró árfolyama egy hét után ismét meghaladta a 320 forintot. Az idei legmagasabb jegyzés 321,09 forint volt január 5-én. A forint 2012. január elején érte el leggyengébb árfolyamát, 324,27-es eurójegyzéssel. A Postabank szerint a forint árfolyama az elmúlt egy évben több mint 6, a cseh koronáé 3,5, a lengyel zlotyé pedig 2,8 százalékkal gyengült az euróval szemben.
Vonzó bevásárlások
„A szomszédos országokba irányuló bevásárlóturizmus nem új jelenség Szlovákiában, ha a szomszédos országok valutái gyengülnek, az ottani üzletek rendszeresen megtelnek szlovákiai bevásárlókkal” – nyilatkozta Jana Glasová, a Postabank elemzője. „Az árfolyammozgások miatt az elkövetkező időszakban tovább nőhet a Magyarországra, Csehországba és Lengyelországba irányuló bevásárlóturizmus” – teszi hozzá Katarína Muchová, a Szlovák Takarékpénztár elemzője, aki arra is felhívja a figyelmet, hogy nem mindenért érdemes kiutazni. Magyarországon az élelmiszerhez, alkoholhoz, könyvekhez és háztartási cikkekhez juthatunk hozzá olcsóbban, a Lengyelországba utazók pedig az élelmiszer mellett a ruházat és a cipők esetében számíthatnak a szlovákiainál kedvezőbb árakra. Michal Kozub, a Home Credit elemzője arra is felhívja a figyelmet, hogy a külföldi bevásárlásnál a benzinárakat is be kellene kalkulálni a költségekbe. „Akik messzebb laknak a határtól, azoknak előre fel kellene mérniük, hogy mire is lesz szükségük, és a lehető legtöbb árut megvenni egyszerre, hogy megérje az utazás” – vallja Michal Kozub.
Hogy a bevásárlás az adott országban mennyire is éri meg, azt az árfolyammozgásokon kívül az infláció is befolyásolja. „Szlovákiában az elmúlt egy évben szinte egyáltalán nem nőttek az árak, vagyis egy-egy bevásárlásért nagyjából ugyannyit fizetünk, mint tavaly ilyenkor. Az élelmiszerek esetében még ennél is jobb a helyzet, hiszen ezek ára egy év alatt átlagosan több mint egy százalékkal csökkent” – nyilatkozta Glasová.
Olcsóbb osztrák tankolás
Magyarországon és Lengyelországban ugyan szintén csökkentek az árak, Ausztriában és Csehországban azonban tavaly is enyhe drágulást mértek. Ausztriában Glasová szerint azonban még így is olcsóbb a tankolás, a ruházat, a könyvek és az ékszer, mint Szlovákiában, alkoholt azonban ott nem éri meg vásárolni. „Csehországban elsősorban a könyvek szerelmesei találják meg a számításaikat, hiszen azok ott olcsóbbak, mint Szlovákiában, nagyobb ruhavásárlást azonban a cseheknél ne tervezzünk” – tette hozzá a Postabank elemzője. (TASR, mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.