Mire ügyeljenek nyaralás előtt?

<p>Mielőtt szabadságra indulnának, ellenőrizzék, érvényes-e még az útlevelük. Ugyanis ha csak külföldön derül fény arra, hogy az úti okmányuk lejárt, akkor nyaralásuk könnyen pár száz euróval is megdrágulhat.</p>

Arról nem is beszélve, hogy a pihenést ilyenkor az idegeskedés, a stressz és a pánik váltja fel.

Ha az Európai Unió (EU) valamelyik tagállamába indulnak szabadságra, akkor otthon hagyhatják az útlevelet, elég személyazonosságival utazni.

Bár az EU 27 tagállamán kívül még további országokba is elég a személyazonossági, sok helyütt már csak az útlevelet fogadják el, ezért ne feledjék jóval indulás előtt ellenőrizni az úti okmányok hatályosságát. Az Amerikai Egyesült Államokba ráadásul kizárólag biometrikus adatokkal ellátott útlevéllel utazhatnak vízum nélkül.

Stanislav Macko, az Szlovák Utazási Irodák Szövetségének (SACKA) alelnöke szerint elsősorban az útlevél hatályosságára kell odafigyelni.

„Arra is gondolni kell, mennyi ideig hatályos még az útlevél a kiutazás után” – figyelmeztet Macko. Egy íratlan szabály szerint legalább féléves hatályosságra van szükség ahhoz, hogy a schengeni övezeten kívüli országokban gond nélkül átessenek az ellenőrzésen.

Ne halogassák az ügyintézést

Viszont ha új útlevélre van szükségük, akkor a lehető leggyorsabban kezdjék el az ügyintézést, hisz minél tovább halogatják, annál többet fognak majd fizetni érte. Az új iratot az állandó lakhelyük szerinti illetékes rendőrkapitányságon kell kérvényezni.

Az Országos Rendőr-főkapitányság szerint az útlevelet minden állampolgárnak személyesen kell elintéznie, ugyanis a kiadáshoz szükséges a kérvényező biometrikus adatainak (például ujjlenyomat) rögzítése.

A személyazonossági hatályosságát se felejtsék el megnézni utazás előtt. A lejárt személyit bérmentve cserélik ki, ha viszont új adatokat akarnak beleírni, vagy módosítani akarnak rajta valamit, akkor 4,50 eurós illetékre lesz szükségük. A megrongált, ellopott, vagy eltujadonított útlevelekért 16,50 eurót kell fizetni, ha ez két év leforgása alatt másodszor is előfordul, akkor az új okmány kiadásáért már 33 eurót fognak fizetni.

A jogosítványra is gondoljanak

Az EU-ban érvényesek a szlovákiai jogosítványok, viszont akinek még régi, rózsaszín igazolványa van, annak tanácsosabb lecserélni ezt az egységes, uniós jogosítványra, vagy kiválthatja a nemzetközi jogosítványt is.

Előfordulhat ugyanis, hogy valamelyik uniós tagállamban a közúti ellenőrzést végző rendőrök nem ismerik a szlovákiai jogosítványt, így ideiglenes időre akár el is kobozhatják azt, s az eset tisztázásáig nem engedélyezik a továbbhaladást.

Ez utóbbira nem kell várni, elég elhozni az érvényes szlovák jogosítványt és egy fényképet, a rendőrség pedig a helyszínen kiállítja, ára 6 euró 50 cent – ugyanennyibe kerül az egységes, uniós jogosítvány is.

Mikor adnak pótútlevelet?

Nem egy külföldi kirándulás során előfordulhat, hogy zsebtolvajok áldozataivá válnak, vagy csak egyszerűen elfelejtik valahol irataikat. Ezért különösen oda kell figyelni minden személyes tárgyra, iratra, pénztárcára. Gyakorlati tapasztalatok igazolják, hogy praktikus fénymásolatot készíteni az okmányokról, ugyanis ha bajba kerülnek, ezzel megkönnyíthetik az ügyintézést.

Mit tegyenek, ha mégis elveszítik útlevelüket, vagy személyi igazolványukat? Elsősorban az adott országban lévő szlovákiai nagykövetséghez kell fordulni. Itt kiállítanak egy úgynevezett pótútlevelet, amellyel hazautazhatnak. Ha olyan országban tartózkodnak, ahol Szlovákiának nincs külügyi képviselete, az Európai Unió bármelyik tagállamának nagykövetségén kiállítják a pótútlevelet.

Az alkotmány szerint egy szlovák állampolgárnak sem akadályozhatják meg a hazatérését, tehát elvileg a határon még iratok nélkül is be kellene engedni őt, természetesen csak szélsőséges esetben. Mielőtt nyaralni indulnak, rendkívül hasznos lehet még otthon felvilágosítást kérni a külügyminisztériumtól vagy a kiválasztott utazási irodától, hogy az adott országban hol található nagykövetség, mi a pontos címe és telefonszáma. Ezeknek az információknak a többsége egyébként a külügyi tárca honlapján is megtalálható.

Miben segítenek a nagykövetségek?

A külképviseletek segítenek a hozzátartozók értesítésében, tájékoztatást adnak a baleset során vagy más rendkívüli esetben követendő eljárásról. Tanácsot adnak, milyen módon lehet a hazatéréshez szükséges pénzt átutalni, sőt ennek érdekében a hozzátartozókkal is felveszik a kapcsolatot. Viszont ne feledjék, egy nagykövetség sem adhat készpénzt a bajba jutott turistáknak.

A külképviseletek eligazítást adhatnak arról is, hol találnak helyi ügyvédet, tolmácsot vagy orvost. Letartóztatás esetén kapcsolatot tartanak a bajba jutott állampolgárokkal, a helyi jogszabályokkal összhangban segítséget nyújtanak a hozzátartozóknak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?