Mi is megéreznénk az amerikai recessziót

Pozsony/Washington |

Az amerikai–kínai kapcsolatokban tapasztalható növekvő feszültség hatására megnőtt annak a lehetősége, hogy a következő két évben recesszióba kerül az amerikai gazdaság. Az amerikai visszaesést Szlovákia is megérezné.

A Reuters hírügynökség által megkérdezett mintegy 120 elemző véleményének átlaga szerint annak az esélye, hogy a következő két évben recesszió sújtja az amerikai gazdaságot, 40 százalékra nőtt. Egy hónappal korábban a szakértők 35 százalékos esélyt adtak ennek.

Különösen érdekes a felmérésnek az a része, amely szerint egy jövő évi recessziónak a lehetősége a megkérdezettek szerint kevesebb, mint 10 százalék, ugyanakkor több mint egyharmad szerint 50 százalékot meghaladó a valószínűsége a két éven belüli recessziónak.

A befektetők borúlátását erősítette, hogy az Egyesült Államok a napokban 200 milliárd dollár értékű kínai termék importvámját 25 százalékra emelte az addigi 10 százalékról. A kínai válasz nem váratott sokáig magára, Peking bejelentette, hogy 60 milliárd dollár értékű amerikai importtermékre vet ki megemelt, 5 és 25 százalék közötti importvámot június elsejei hatállyal.

Az amerikai piac rengeteg szállal fűződik a kínai gazdasághoz, az ázsiai ország számtalan amerikai cég beszállítója, az amerikai termékek számára óriási piacot jelent Kína.

A kereskedelmi kapcsolatok gyors romlása azt eredményezheti, hogy igen sok amerikai cég beszállítói lánca megszakad, ezek kiépítése pedig sok időt venne igénybe, miközben az amerikai cég eladásai megnehezülnének a kínai piacon.

A Walmart, a világ legnagyobb kiskereskedelmi cége máris áremelkedésre figyelmeztette vásárlóit a kínai importra kivetett magasabb vámok miatt.

A Reuters által végzett felmérés szerint a szakértők arra számítanak, hogy az amerikai hazai össztermék (GDP) növekedése 2 százalékra lassul az első negyedévi 3,2 százalékról. A múlt hónapban a folyó negyedévre nagyobb, 2,5 százalékos gazdasági bővüléssel számoltak a szakértők.

Ha az amerikai gazdaságnak gondjai akadnak, és emiatt csökkenne az ottani kereslet, azt Szlovákia is megérezné.

A legnagyobb gondjai a szlovák gazdaság legfőbb motorjának számító autóiparnak lennének.

A Coface nemzetközi hitelbiztosító felmérése szerint ugyanis a szlovákiai autógyártók kivitelének az 5 százaléka irányul az amerikai piacra, miközben az Egyesült Államokba irányuló szlovák export 60 százalékát az autóipar adja. Juraj Janči, a Coface Slovensko területi menedzsere szerint azonban Szlovákia közvetve is érintve van, hiszen Németország a legfontosabb kereskedelmi partnerünk, miközben a németek ezer szállal kötődnek az amerikai piachoz. Ha az amerikai recesszió miatt a németeknek gondjaik akadnának, az közvetve Szlovákiát is sújtaná. (TASR, MTI, mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?