Mennyit ér a pénzünk a nyaralás alatt?

<p>A szaporodó terrortámadások miatt a szlovákiai turisták is tömegesen fordítanak hátat az olyan, korábban rendkívül népszerű országoknak, mint Törökország, Egyiptom vagy Tunézia, a biztonságosabbnak számító balkáni üdülőhelyeket részesítve előnyben. A biztonságnak azonban megkérik az árát.</p>

„A közel-keleti és észak-afrikai országokban tapasztalható instabilitás rendkívül sok szlovákiai turistát riasztott el ezektől az országoktól. Miközben korábban Törökország, Egyiptom és Tunézia a legkedveltebb üdülőhelyek közé tartozott, ma már Horvátország, Bulgária, Görögország, Olaszország és Spanyolország a sláger” – nyilatkozta Ľubomír Koršňák, az UniCredit Bank elemzője. Koršňák szerint ezért a legújabb elemzésükben annak néztek utána, hogy a váltás hogyan terheli le a pénztárcánkat.

Ennyit ér a pénzünk

„A közérthetőség kedvéért azt vizsgáltuk, mennyit is ér a szlovák százeurós a kiemelt üdülőhelyeken” – mondta Koršňák. Az alap tehát az, hogy a „szlovák” 100 eurósból Szlovákiában 100 eurónak megfelelő árut vagy szolgáltatást engedhetünk meg magunknak. Az UniCredit által vizsgált országok közül számunkra Egyiptom a legolcsóbb, ott 100 euróért annyi árut vásárolhatunk, amiért Szlovákiában 304 eurót fizetnénk, vagyis „képletesen mondva” a szlovák százeurós Egyiptomban 304 eurót ér. A másik végletnek Svájc számít, amely a szlovákiai turisták számára a legdrágább. Száz euróért ott csupán annyi árut vehetünk, amiért Szlovákiában 37 eurót fizetnénk, vagyis Svájcban a szlovák 100 eurós átlagosan 37 eurót ér.

A biztonságot választjuk

„Az elemzésünk legnagyobb tanulsága, hogy a biztonságért fizetnünk kell, hiszen a balkáni és nyugat-európai üdülőhelyek átlagos árszintje jóval nagyobb, mint a közel-keleti és észak afrikai országoké” – mondta Koršňák. Míg a szlovák 100 eurós Egyiptomban 304, Tunéziában 204, Marokkóban 163, Törökországban pedig 123 eurót ér, Horvátországban ez csupán 97, Görögországban 73, Olaszországban és Németországban 61, Franciaországban pedig 59 euró. Koršňák szerint e tekintetben Bulgária számít a legelfogadhatóbb célpontnak, hiszen a biztonság mellett viszonylag alacsony árakat kínál. A szlovák 100 eurós ott átlagosan 147 eurót ér. Nagyjából hasonló a helyzet Montenegróban is, ahol ráadásul euróval fizethetünk. Azok sem járnak azonban rosszul, akik a környező országokat választják, Csehországban ugyanis a százasunk 102, Magyarországon 115, Lengyelországban pedig 120 eurót ér. Az egyedüli kivétel Ausztria, ahol ez csupán 56 euró.

[[{"type":"media","view_mode":"media_original","fid":"278088","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"327","style":"width: 600px; height: 249px;","title":"Kattintásra nagyobb lesz!","typeof":"foaf:Image","width":"787"}}]]

Drágább tengerpart

Arról sem szabadna azonban megfeledkeznünk, hogy a fent említett országos átlagok enyhén torzítanak, az egyes régiók között ugyanis lényeges különbségek vannak. A fővárosok és a kiemelt üdülőhelyek többnyire drágábbak, mint a kevesebb turistát vonzó régiók. Hogy pontosan mekkorák is a különbségek, azt a mellékelt táblázatban mutatjuk be. Az UniCredit által elvégzett elemzés egyik hiányossága, hogy Magyarország esetében nem készítettek városokra lebontott felmérést. (mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?