Melegben jobban csúszik a sör

Pozsony. A szélsőségesen meleg időjárás miatt idén lényegesen több sört fogyasztunk. Míg az elmúlt években a hazai sörgyárak termelésük folyamatos visszaeséséről adhattak számot, idén várhatóan már több sört adnak el, mint tavaly.

Haveri körben van csak igazán örömünk a sörbenTASR-felvételHa a gyártók reményei valóra válnak, idén 4 éves visszaesést sikerül megállítani. Szlovákiában az idei első félévben csaknem 4%-kal, összesen 1,84 millió hektoliterre nőtt a sörgyártás az elmúlt év azonos időszakához képest. A gyártók így joggal feltételezik, hogy idén éves szinten négymillió hektoliternyi sör hagyhatja el a szlovákiai gyárakat. Legutóbb ezt a határt két évvel ezelőtt sikerült elérni. „A szlovákiai sörfogyasztás növekedése, amely a tavalyi második félévben indult be, az idei első félévben is folytatódott“ - állítja Roman Šusták, a Szlovákiai Sörfőzők Szövetségének az ügyvezető igazgatója. Míg tavaly 3,79 millió hektoliternyi sört állítottak elő, idén ez már az említett négymilliót is meghaladhatja.

Mindez elsősorban a korán beköszöntött és rendkívül meleg nyárnak köszönhető. A hőmérő higanyszála már májusban nem egyszer 30 fok fölé kúszott, most pedig már trópusi, 36-37 fokos kánikulával kell megküzdenünk. A sörfőzők elemzése szerint a meleg nyárnak az eladások több mint 5 százalékát köszönhetik. Nem kis mértékben járult hozzá azonban a sörgyárak termelésének a növekedéséhez a lakosság gazdasági helyzetének a javulása is. A hazai sörgyártás lejtmenete 2003-ban kezdődött. Azóta évről-évre kevesebb sör fogyott. A legnagyobb visszaesést 2004-ben és 2005-ben könyvelhettük el, azt követően, hogy a kormány kétszer is növelte a sör jövedéki adóját. Tavaly pedig a meleg nyár ellenére a fogyasztás tekintetében az elmúlt tíz év legrosszabb eredményét értük el. Szlovákia sörgyártását egyébként már évek óta külföldi vállalatok uralják. A hazai piacon 1996 óta működő Heineken piaci részesedése 45% (ebbe a csoportba tartozik az ógyallai Aranyfácán mellett a Corgoň, a Gemer, a Martiner és a Kelt is), míg legnagyobb riválisa, a dél-afrikai SABMiller 39%-kal rendelkezik (a Šariš és a Topvar tartozik a portfóliójába). Évente félmillió hektoliternyi sört külföldről, elsősorban Csehországból, Németországból és Belgiumból hozunk be. (č, mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?