Önökkel is már megtörtént, hogy egy kihagyhatatlan akciót hirdető szórólap alapján elmentek az adott boltba, ám a kiválasztott terméknek a nyomát sem találták? Esetleg az elárusítók csak vállukat vonogatták? Magyarországon a közelmúltban megbüntették a Tesco áruházat a fogyasztókat megtévesztő reklámokért.
Megtévesztették a fogyasztókat
A magyar Gazdasági Versenyhivatal Versenytanácsa a múlt hónapban 36 millió Ft versenyfelügyeleti bírságot szabott ki a Tesco-ra. Megállapítása szerint ugyanis az áruházlánc a fogyasztók megtévesztésére alkalmas magatartást tanúsított. A versenytanács három okot hozott fel. Eszerint a Tesco bizonyos, széles körű reklámkampányban meghirdetett akciós termékei egyes áruházaiban már az akció kezdő napján sem voltak kaphatóak, vagy – tekintettel az alacsony készletekre – rendkívül rövid idő alatt elfogytak. Kifogásolta a hivatal azt is, hogy a Tesco az árkedvezménnyel kapcsolatban valótlan tájékoztatást tett közzé, s hogy egy termék vonatkozásában a „Csak a Tesco-ban kapható!” állítás szintén nem felelt meg a valóságnak.
A GVH rámutatott, egy vállalkozás által közzétett akciós kiadványokkal, reklámokkal, tájékoztatókkal szemben fokozottan elvárható követelmény, hogy a fogyasztó pontos képet tudjon alkotni a felkínált termékekről, ajánlatokról, az akciók mibenlétéről. Az akciók ugyanis alkalmasak a fogyasztók áruházba történő „becsábítására”, az áruházba becsábított fogyasztók vásárlásai pedig – figyelemmel egyebek között az áruház felkeresése kapcsán felmerült költségeikre – nem szorítkoznak az akcióban résztvevő termékekre. Ezáltal az akció nem csak az akciós áru iránti keresletet növeli, hanem kedvezően hat az adott áruházban forgalmazott többi áru értékesítésére is. Ily módon a „becsalogató” magatartás alkalmas arra is, hogy fogyasztókat vonjon el a versenytársaktól.
A GVH szerint, az akciós termékek elérhetőségi problémája sérti a versenytörvényt, mivel a vásárlók az akció kezdetekor vagy azt követően néhány órával feleslegesen keresték az akciós katalógusból kiválasztott terméket, az egyáltalán nem volt belőle vagy az eredetileg csak igen korlátozottan rendelkezésre álló árumennyiség már elfogyott. Bár a Tesco katalógusainak hátoldalán minden esetben feltünteti, hogy az ajánlatok a készlet erejéig érvényesek, ez a tájékoztatás nem adhat felmentést arra az esetre, ha a vállalkozás egészére vagy akárcsak egyetlen áruházára nézve az adott termék egyáltalán nem áll rendelkezésre, vagy irreálisan alacsony az induló készlete – érvelt a GVH.
Kifogásolta a versenytanács a Tesco reklámújságjaiban az egyes termékeken a „több mint 50% megtakarítás” vagy „több, mint 35% megtakarítás” feliratokat, bár a reklámújság hátoldalán – apró betűvel – tájékoztatták a fogyasztókat arról, hogy a százalékos megtakarítás melyik időszakhoz képest számítandó. A GVH Versenytanácsa szerint az árösszehasonlítás versenyjogi szempontból akkor jogszerű, ha a vállalkozás reklámjában az „akciós” árat az akciós időszakot közvetlenül megelőzően alkalmazott árhoz viszonyítja. A reklámban ígért „több mint 50 % megtakarítás”, illetve „több, mint 35% megtakarítás” kifejezéseket a fogyasztó az akciót megelőzően alkalmazott árhoz képest érthette, s nem pedig – a Tesco által feltüntetett – hónapokkal korábbi árhoz képest. A GVH Versenytanácsa rámutatott, ha a Tesco által közzétett „akciós” árat az akciós időszakot közvetlenül megelőzően alkalmazott árhoz viszonyítjuk, akkor a Tesco által forgalmazott egyik termék „akciós” ára nem alacsonyabb, hanem – ellentétben a reklám által sugalltakkal – közel azonos vagy kifejezetten magasabb volt. Tehát az árkedvezménnyel kapcsolatos tájékoztatás valótlan, s alkalmas a fogyasztói döntések tisztességtelen befolyásolására. A 36 millió forintos bírság megállapításakor a GVH figyelemmel volt egyebek között arra is, hogy a Tescoval szemben már több versenyfelügyeleti eljárást folytattak hasonló típusú versenyjogi jogsértések miatt.
Már fizetik a büntetéseket
A szakhatóságok tavaly Pozsonyban több durva élelmiszer-biztonsági vétség miatt indítottak közigazgatási eljárást. Simon Zsolt miniszter a napokban a jogerőre emelkedett eseteket összegezte. Például az aranyhomoki Tesco 450 ezer koronás büntetést kapott az élelmiszerek nem megfelelő raktározása és a marhahús esetében a nyomonkövethetőségi előírások figyelmen kívül hagyása miatt. Az utóbbi miatt fizet 555 ezer koronát a Polus City Centerben lévő Carrefour is. Büdös szalonna, lejárt szavatosságú sajtok árusításáért 650 ezer koronás büntetést kapott a pozsonypüspöki Billa, hasonló okok miatt a Pannónia úti Carrefournak 850 ezer koronát kell fizetnie. Egérürülék miatt a Pozsony-Ligetfalui Kauflandot 200 ezer koronára büntették. (g)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.