<p>Pozsony. A korábbi fogadkozások ellenére a Fico-kabinet a legnagyobb valószínűség szerint mégsem veszi állami kézbe a Szlovák Gázművek (SPP) anyavállalatának a 100 százalékát. Robert Fico kormányfő eredetileg a gázárak féken tartását remélte az átvételtől, mára azonban már a gazdasági miniszter is belátta, hogy az átvétellel semmit sem nyernének.</p>
Mégsem államosítják az SPP-t
ÖSSZEFOGLALÓ
A Szlovák Gázművek (SPP) 49%-os részvénycsomagját a német E. ON Ruhrgas és a francia GDF Suez társaságok még az év elején a cseh Energetický a prumyslový holdingnak (EPH) adták el. Mivel az állam az SPP többségi, 51 százalékos tulajdonosa, az adásvételhez a kormány engedélyére volt szükség, amiért cserébe a Fico-kabinet az SPP lakossági gázkereskedelmet felügyelő anyavállalatának a teljes ellenőrzését kérte, azt remélve ettől, hogy nagyobb befolyást szerezhet a gázárak alakítására. Az EPH egyetértett a kormány követelésével, így az idei év elejétől megszerezhette a vezető gázszolgáltató kisebbségi tulajdonrészét, most pedig arra vár, hogy a Fico-kabinet érvényesíti a jogát, és ajánlatot tesz az említett anyavállalat teljes átvételére, amiért csaknem 60 millió eurót kellene fizetnie. A kormánynak az eredeti ígéretek szerint már március végén kellett volna választ adnia arra, hogy valóban átveszi-e a lakossági gázárakat ellenőrző céget, erről azonban máig nem született döntés.
Malatinský a saját ötletét veti el
A hallgatást – az átvételt eredetileg javasló – Tomáš Malatinský gazdasági miniszter törte meg, aki a Pravda napilapnak adott interjújában elismerte, hogy az átvételt már nem tartja olyan jó lépésnek. A miniszter – saját elmondása szerint – osztja azon szakemberek véleményét, akik úgy gondolják, hogy az anyavállalatot nem kellene megvenni. Az SPP ugyanis korábban olyan szerződést kötött az orosz beszállítóival, amely nagyjából évi kétmilliárd köbméternyi gáz átvételére kötelezi a szlovák gázszolgáltatót. Ezt a mennyiséget akkor is át kell venniük, ha a fogyasztás ezt nem teszi szükségessé, ellenkező esetben ugyanis büntetést kell fizetniük. A hosszabb időszakra megkötött szerződés ugyan garanciát nyújt a szállítás biztonságára, megakadályozza azonban a céget, hogy a piaci árak csökkenését olcsóbb gáz vásárlására használja ki.
Feleslegesen
kidobott pénz
A Fico-kabinet így az anyavállalat átvételével sem lenne képes olcsóbban gázhoz jutni, vagyis a lakossági gázárakat sem lenne képes csökkenteni. A gáz további drágulását pedig jelenleg is meg tudják akadályozni, hiszen az erről a végső szót meghozó Árszabályozási Hivatalt a Smer jelöltje, Jozef Holjenčík vezeti, aki korábban már többször is visszadobta a domináns gázszolgáltató áremelési javaslatait. Az anyavállalat átvételének így semmilyen gyakorlati haszna nem lenne a kormány számára. Peter Kažimír pénzügyminiszter korábban ráadásul már arra is figyelmeztetett, hogy az átvétellel járó kiadások felesleges terhet jelentenének az egyébként is súlyos gondokkal küszködő államkasszának. Végső döntés azonban egyelőre nem született az ügyben. A gazdasági tárca legújabb ígérete szerint erre szeptember végéig várnunk kell. (mi, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.