Meghatározó a végzettség

Pozsony |

<p>Szlovákiában az elmúlt húsz évben jelentős mértékben nőttek a bérkülönbségek &ndash; derül ki a pozsonyi központú Közép-európai Munkakutató Intézet (CELSI) legújabb felméréséből, amely szerint a legnagyobb különbségekhez az alkalmazottak végzettsége járul hozzá.&nbsp;</p>

A főiskolai végzettséggel rendelkezők sokkal gyorsabban találnak jól fizető állást, miközben az alacsonyabb végzettséggel rendelkezők gyarapítják leginkább a munkanélküliek népes táborát. Martin Kahanec, a CELSI kutatási igazgatója szerint a legalacsonyabb végzettséggel rendelkezőknek 19,5 százalékkal kisebb az esélyük munkát találni a középiskolai végzettségűekhez képest. A főiskolát végzett férfiaknak csaknem 30, a nőknek pedig 34 százalékkal nagyobb az esélyük az álláskeresésnél az alacsonyabb képzettségűekhez képest. Mindezt figyelembe véve nem csoda, hogy az alacsony végzettségűek körében a legnagyobb azok aránya, akiket a szegénység fenyeget. Az esetükben ez 29%, míg a középiskolai végzettségűknek csak a 10,8, a főiskolai végzettséggel rendelkezőknek pedig a 4,3%-át fenyegeti szegénység. Amíg az egyetemisták eljutnak odáig, hogy a diplomájukkal egy jól kereső állást találjanak, erősen vissza kell fogniuk magukat a többi európai társukhoz képest. A Postabank legújabb, 2011-es adatokra épülő felmérése szerint ugyanis a szlovák főiskolások bevételei a legalacsonyabbak közé tartoznak az egész Európai Unióban. A szlovákiai főiskolások havi bevételei átlagosan 254 euró körül mozognak, Nagy-Britanniában ez ötször nagyobb. A szlovákiai diákoknál rosszabb helyzetben már csak a Litvániában, Csehországban, Horvátországban, Romániában és Máltán élők voltak, míg a legnagyobb bevételekkel az angol, dán, portugál, ír és svéd diákok büszkélkedhettek. Azok a szlovákiai dákok, akik még a családjukkal élnek, a bevételeiknek átlagosan a 29 százalékát kapják a szüleiktől, míg a fennmaradó részt diákmunkával teremtik elő. Eva Sadovská, a Postabank elemzője szerint az állami forrásokra a diákok nem nagyon hagyatkozhatnak, hiszen ezek a bevételeik alig 2%-át teszik ki. (mi, TASR)
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?