Megéri építési telket vásárolnunk

Pozsony. Az építési telek egyedülálló befektetésnek számít. A lakásokkal szemben ugyanis, amelyekből egyre több van, az építési telkek száma csökken, áruk így a jövőben is folyamatosan emelkedhet. Mire kellene ügyelnünk az építési telkek vásárlásánál? Erre keressük a választ.

A telek elhelyezése, tájolása és mérete ízlés és pénztárca dolga, néhány alapszabályt azonban mindenképp érdemes lenne betartanunkJán Krošlák felvételeA szlovákiai telekpiac jelentős regionális eltéréseket mutat. Pozsonynak például lassan már nincs hová terjeszkednie, így ha nem módosítanak a főváros területrendezési tervén, a telekárak soha nem látott magasságokba szökhetnek. Míg Pozsonyban és Nagyszombatban szinte már nincsenek szabad telkek, Nyitrának például még van hová terjeszkednie. A város újabbnál újabb területeket jelöl ki az építkezők számára. Azonban még Nyitrán is jelentős mértékben nőttek az elmúlt időszakban a telekárak. Az elmúlt egy évben mintegy 30 százalékos drágulást könyvelhetett el a város, így azokért a telkekért, amelyek négyzetmétere korábban 800 koronába került, mára 1100 koronát is elkérnek négyzetméterenként. A telkek tovább drágultak Kassán is, ahol még várnak a külföldi beruházókra. Ez utóbbiak ugyanakkor minden régióban jelentősen növelték az ingatlanárakat.

Az ingatlanok árának a növekedéséhez az az elmúlt években elterjedt trend is hozzájárult, hogy a tehetősebb városiak tömegesen cseréltél a lakásaikat a város környéki falvakban található családi házakra. Az ingatlanügynökök szerint manapság is ez számít a legjobb befektetésnek. Többen ugyanakkor arra hivatkoznak, hogy a falura költözők gyakran elveszítik kapcsolatukat a várossal, ráadásul ha a városban dolgoznak, naponta akár több órát is állhatnak a közlekedési dugókban.

Kinél tájékozódhatunk?

Mivel az építési telek vásárlása többségünk számára hosszú távú befektetésnek számít, nem mindegy, milyen ingatlant veszünk. Honnan szerezzük be a vásárláshoz szükséges legfontosabb információkat? Bármilyen hihetetlen is, az ingatlanközvetítők oktatására szolgáló jegyzetben is az áll: a telkekről szóló információk egyik legjobb beszerzési forrása a környékbeli kocsma. Aki idejár, őslakos, tehát mindent tud, vagy legalábbis sok mindent hallott egy adott utcáról vagy lakóparknyi terepről. Hivatalosabb információforrás a tulajdoni lap és a helyszínrajz vagy térkép, amelyről kiderül, nem külterületi-e véletlenül a telek, ami kizárja, hogy építhessünk rá házat.

A megközelíthetőség elsődleges: milyen közutak visznek környékhez és konkrétan a telekhez. Tájékozódjunk a szolgalmi jogról is, ez két dolgot jelenthet. Az egyik, hogy a kinézett telken valaki közlekedhet, mivel saját telkét csak így tudja megközelíteni. A másik, hogy a mi ingatlanunk az, amelyet csak más valaki területén át közelíthetünk meg. Értékcsökkentő, ha mindentől távol esik a telek, bár valaki éppen ezt szereti, hiszen zajszennyezéssel nem kell számolnia.

Ügyeljünk a tájolásra

Az egyik első dolog, amit a profi ingatlan-közvetítők megvizsgálnak, az a tájolás. Az értékbecsléskor is fontos tényező a benapozás. Ezt egyszerű vásárlóként is figyeljük meg. A két tényező összefügg: kelet és dél közötti tájolás az ideális, ekkor van ugyanis téli benapozás, ami egész egyszerűen azt jelenti, hogy télen is jut napfény az építendő házba. Ezt némiképp felülírja vagy kiegészíti az a jellegzetesség, hogy a panorámás teleknek a panoráma irányába tájoltnak kell lennie. A déli-keleti fekvésnek egyéb előnyei is vannak: nyáron a legmelegebb oldal védett, és a szél sem fúj át a telken: Szlovákiában ugyanis az észak-nyugati széljárás az uralkodó.

A telek mérete ízlés és pénztárca dolga, gondolnánk, ám ez az adat szintén befolyásolja azt, mit építhetünk. Érdemes a helyi építési előírásokat tanulmányozni, mert abból kiderül, milyen övezetbe tartozik a kinézett ingatlan. Ettől függ, hogy a telek hány százaléka beépíthető. Az építendő ingatlan határozza meg azt is, milyen alakú telek az ideális. Ha egyetlen családnak építünk otthont, akkor olyan téglalapalakot keressünk, amelynek utcafrontja és a vele párhuzamos hátsó kerítése a keskenyebbik oldal. Ikerház esetén jobb a négyzet vagy az ahhoz közelítő téglalap. A saroktelkek közül az a megfelelő, amelyik széles.

Kerüljük a zajos helyeket

Alaposan nézzünk körül a helyszínen, és figyeljünk azokra a külső hatásokra, amelyek rossz esetben tönkretehetik életünket új otthonunkban. Nincsen-e vasúti sín olyan közel, hogy éjszakánként felverjen álmunkból? Nem húzódnak-e vastag villanyvezetékek a térség felett? Nincsen-e a közelben vastelep, autószerelő, vagy bármi olyan ipari tevékenység, amely megzavarhatja nyugalmunkat? Nincsen-e a közelben olyan illegális szemétlerakó, amelyet a helyiek töltenek fel nap mint nap?

Előnyös és hátrányos fák

Ha a telken nem csak magasra nőtt fű, hanem ősfák vagy dísznövényzet, szaknyelven jó növényanyag is áll, az lehet mind előny, mind hátrány. A nagyra nőtt fák, a szép eredeti növényzet meghatározza egy telek hangulatát, eldöntheti, milyen jellegű házat építhetünk rá. Fenyőfás, erdős hegyoldalba inkább alpesi ház való, nem pedig toszkánai stílusú, mediterrán nyaraló. Ha pedig a kerítés mentén szépen megnőtt a sövény, már meg is oldódott egy csomó hangszigetelési probléma, ráadásul a port is megfogja a zöld növényzet. Másfelől viszont problémák is lehetnek: ha a telken védett növények vannak, azokat nem lehet kiszedni, kivágni, tehát korlátozzák a terveket, a házépítési lehetőségeket. Ennek tehát érdemes utánanézni, mielőtt az építési engedélyt kérjük, mert a tervezői munkát esetleg ismét ki kell fizetni. (mi, p, h)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?