Még mindig vannak betöltetlen munkahelyek

Dunaszerdahely/Komárom/ Érsekújvár/Párkány/Léva/Losonc. Tömegessé vált a szlovákiai munkaerő magyarországi munkavállalása.

Dunaszerdahely/Komárom/ Érsekújvár/Párkány/Léva/Losonc. Tömegessé vált a szlovákiai munkaerő magyarországi munkavállalása. Ez döntően a dél-szlovákiai, magyarok lakta járásokat érinti Dunaszerdahelytől kezdve Komáromon, Érsekújváron át a Lévai és Losonci járásig bezárólag, ami a magyar oldalon főleg Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom és Nógrád megyét érinti. Győr-Moson-Sopron megyében napjainkban hivatalosan 1471 szlovák állampolgárt foglalkoztatnak. Azonban a nem regisztrált szlovák munkaerő száma ennek a többszöröse lehet – nyilatkozta Rimányi Szilvia, a megyei munkaügyi hivatal igazgatónője. Becslések szerint csak a Dunaszerdahelyi járásból mintegy 2600-an dolgoznak a megyében, melynek legnagyobb munkaadója a legalább 400 külföldit alkalmazó győri Philips. A 2 vagy 3 műszakban, szalag mellett dolgozó munkások legalább 20-30 százalékkal keresnek többet Magyarországon, mint szlovákiai sorstársaik. „A szlovák hivatalok számára az ilyen jellegű foglalkoztatás nagyon jó megoldásnak számít, mert segít számunkra az állástalanok számának csökkentésében” – mondta Rimányi. Az igazgatónő szerint a magyar minimálbér (57 ezer forint) átszámítva 8920 koronának felel meg, ami a magas munkanélküliséggel küszködő Szlovákiában már vonzó bérnek számít. A megyében egyébként az utóbbi időszakban mintegy 2000 új állás született, vagyis a régió szívóhatása továbbra is érvényesül. Komárom-Esztergom megyében legalább 2600 szlovákiai polgár helyezkedett el. Komárom legnagyobb munkaadója a ZA-CO, ahol mintegy 1000 szlovák polgárt foglalkoztatnak, míg a FOX CONN társaság megközelítőleg 600-at. A FOX CONN 2005-ben további 1300 új munkaerőre tart igényt. Az Érsekújvári járás munkaügyi hivatalában tavaly novemberben több magyar munkaadó is ajánlatot tett, a régióból sokan a komáromi Nokiában találtak megélhetést. A párkányiak számára az esztergomi Suzuki autógyár jelent megoldást, emellett a város kórháza számos határon túli nővért foglalkoztat. A párkányi munkaügyi hivatal 2004 januárja óta 745 állást közvetített ki Magyarországra, ami könnyen megy, hiszen a magyar cégeknél a kezdő fizetés elérheti a 83 ezer forintot (kb. 13 ezer korona). Összehasonlításul: Szlovákiában 2004 első 9 hónapjában a bruttó átlagbér 16 909 korona volt, ám a dél-szlovákiai járásokban az átlag alig éri el a 14 ezret. Ipolyság és Zselíz régiójából minden ötödik munkavállaló Magyarországon dolgozik – mondta Ladislav Kollár, a lévai munkaügyi hivatal igazgatója. Végezetül a Losonci járásból legalább 150-en járnak Magyarországra, ahol főleg a salgótarjáni textilgyár és a hatvani Bosch jelenti a vonzerőt. A Bosch 2004 végén tartott munkaerő-toborzást nálunk, mintegy 200 főt választott ki, ám a társaság jelezte, a későbbiekben akár 1000 szlovák polgárt is hajlandó alkalmazni. (t, shz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?