Pozsony. A környező országok közül továbbra is nálunk a legkedvezőbb a vállalkozói környezet. A Világbank üzleti környezetet vizsgáló listáján Szlovákia idén négy hellyel lépett előre, jelenleg így a 32. helyet foglalja el. A tegnap megjelenő tanulmány üzenete egyértelmű: ahol nincs reform, ott lemaradás tapasztalható.
Mára beértek a korábbi reformok
Szlovákia számára már az is jelzésértékű lehet, hogy az elemzés nem említi a leghatékonyabb reformokat végrehajtó országok között. A Kelet-Európát és a volt szovjet térséget felölelő régió vezető reformországai közé sorolja a Világbank Magyarországot, Horvátországot, Macedóniát, Grúziát és Bulgáriát. A tanulmány szerint Magyarország látványosan javított helyezésén, ám így is a vizsgált uniós országok középmezőnyében maradt, bár megelőzte Csehországot, Bulgáriát, Romániát és Szlovéniát is. Magyarország egy év alatt 21 helyet lépett előre, a 66.-ról a 45.-re jött fel, a csehek viszont 4 helyet estek vissza.
A Világbank elemzése jól tükrözi azokat a reformokat, amelyeket a világgazdaságban egymással versengő országok valósítanak meg. A visszaesés egyértelműen a reformok elmaradására utal, s persze arra, hogy a befektetők által is figyelt listán az ügyesebb országok megelőzik vetélytársaikat. A javítás pedig a reformok újabb hullámát sejteti. A tíz kategória az üzleti környezet minőségét írja le: a vállalkozásindítás, az engedélyezés, a munkaerő-felvétel, a tulajdonjog-bejegyzés, a hitelhez jutás, a befektetők védelme, az adófizetés, a külkereskedelem, a szerződésben foglaltak érvényesítése és a vállalkozásmegszüntetés feltételeit járja körbe. Az egyes kategóriákon belül pedig külön osztályozza az eljárások időigényességét, adminisztrációs terheit, költségeit. A lista arra is rávilágít, hogy Kelet-Európa és a volt szovjet térség a legaktívabb reformer, míg Latin-Amerika változtatott a legkevesebbet. Észtország, Lettország és Grúzia bekerült a legjobb huszonötbe. A táblázat élén Szingapúr áll, a második Új-Zéland, a harmadik az Egyesült Államok, majd Hongkong, Dánia, Nagy-Britannia, Kanada, Írország, Ausztrália és Izland következik. (mi, p, m)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.