Már az ízéről meg lehet ismerni a hazai zöldséget

Pozsony |

<p>Az elmúlt években drasztikus mértékben zuhant a szlovákiai zöldség- és gyümölcstermesztők száma Szlovákiában. Persze, akadnak kivételek, de valóban kevés a hazai termelő.</p>

Sajnos, olyan esetekkel is találkozunk, hogy egy-egy kofa a piacon hazaiként kínálja termékeit, miközben ezeket megvásárolja valamelyik külföldi üzletláncban. A zöldség íze azonban mindent elárul. „A vásárló megveszi a holland sárgarépát, a marokkói paradicsomot, ennek azonban alig van íze. Nem tudatosítjuk kellőképpen, honnan is származhat az áru, milyen körülmények között termeszthették, milyen növényvédelmet alkalmaztak, hogyan történt a szállítása Szlovákiába” – nyilatkozta lapunknak Oliver Šiatkovský, a Szlovákiai Zöldségtermesztők Uniójának az igazgatója. Szerinte a termesztők számára fontos a biztonságérzet. A gazdának tudnia kell, miből mennyit termeljen, és természetesen azt is, hogy kinek lehet majd eladni a terményt.

Az üdítő hazai kivételek között szerepel a csallóközaranyosi székhelyű Greencoop társaság, amelynek az elnöke, Bindics Zsolt szerint a jelenlegi mintegy 400 tagjával a szövetkezet az ország legnagyobb termelői csoportosulása. „2006-ban építettük fel az első üvegházat mintegy 1,5 hektárnyi területen. Természetesen hatalmas befektetéssel, az üvegház egy hektárja 30–35 millió koronánkat emésztette fel. Paradicsomtermesztéssel indultunk. Fontos, hogy nálunk van termálkút, gázzal vagy egyéb módszerrel fűteni ugyanis nem kifizetődő. Az üvegházban megtermett paradicsom iránt hihetetlenül nagy volt a kereslet. Menet közben aztán jöttek a termelők a fóliasátrakkal, és belevágtunk az uborkatermesztésbe is. Mára mintegy 30 hektár termőterületre fejlődtünk fel, és 10 millió kilogramm paradicsomot termelünk évente. Az értékesítés 95 százaléka üzletláncokban történik, azonban Magyarországra és Csehországba is exportálunk” – sorolja Bindics.

Mind Šiatkovský, mind a Csallóközi Vidám Paradicsom elnöke, Bindics is azt vallja, hogy csakis csúcsteljesítményt nyújtva lehet hosszú távon fennmaradni és előrelépni a zöldségpiacon. A Greencoop az egész év folyamán képes biztosítani a beszállítást. Decemberben ültetnek, márciusban kezdődik a szedés, és lényegében decemberig gyűjtik be a termést. „Szinte zéró kibocsátással működnek az üvegházaink, vagyis nincs emisszió a vizet és a szén-dioxidot illetően. Épp ezen technológiák alkalmazásáért nyertük el 2016-ban a Zöld vállalat elismerést. Nagyon sok hazai termelő nem használja kellő mértékben a marketinget. Nem foglalkoznak a színvonalas csomagolással. És ha nincs marketing, a terméket nehezebb eladni. Vállalatunk az ipari kivitelezés és csomagolás díját nyerte el Sanghajban, ami világviszonylatban a legjobb ipari csomagolásért járó elismerés” – részletezte Bindics.

Šiatkovský szerint az állam nem nagyon törődik az ágazattal. „Hiányoznak a termelői szövetkezetek az országban. Nem vagyunk versenyképesek az európai piacon, holott jó néhány évvel ezelőtt Szlovákia simán tudta biztosítani az önellátottságot, sőt, exportálta a zöldségféléket” – vallja Šiatkovský. (sb)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?