A pékségek növekvő bérköltségei miatt várhatóan már a jövő év elejétől Szlovákia-szerte drágábban juthatunk majd hozzá a kenyérhez és az egyéb péksüteményekhez. Hogy pontosan mennyivel is nőhetnének az árak, azt egyelőre az érintett cégek sem tudják.
Már a szlovákiai pékek is megemelnék az áraikat
„A kormány szociális csomagjai miatt megugrottak a pékségek bérköltségei, amit kénytelenek lesznek beépíteni az áraikba. A kormánytól így elsősorban azt várnánk, hogy valamilyen formában csökkentse a járulékfizetési kötelezettségeinket, vagy egyéb módon próbáljon meg segíteni az ágazaton”
– nyilatkozta Tatiana Lopúchová, a Szlovákiai Pékek, Cukrászok és Tésztagyártók Szövetségének az elnöke, aki már korábban elismerte, hogy a szociális intézkedések második hulláma csak idén májustól átlagosan 12 százalékkal növelte a pékségek bérköltségeit.
Gabriela Matečná földművelés-ügyi miniszter szerint a fennálló helyzetért leginkább az üzletláncok a felelősek, amelyek arra kötelezik a pékségeket, hogy olyan áron adják el nekik a péksüteményeket, ami a gyártási költségeiket sem fedezi.
„Emiatt több pékség is csődbe ment, ráadásul a dömpingárak a minőségre is rányomták a bélyegüket. Májustól azonban már életbe lépett az az új jogszabály, amelynek köszönhetően hatékonyabban léphetünk fel a tisztességtelen üzleti gyakorlat ellen”
– mondta Matečná, aki hétfőn a legnagyobb szlovákiai pékségbe, a kassai Vamexbe látogatott el. A nagyjából 300 embernek munkát adó, naponta több mint 200 ezer kiflit és 20 ezer kenyeret előállító Vamex vezérigazgatója, Viktor Gumán szerint csak az elmúlt egy évben nagyjából 20 százalékkal nőttek a bérköltségeik, ami várhatóan az áraikra is hatással lesz.
Hogy pontosan mennyivel is nőhetnek majd az árak, azt egyelőre az ágazat képviselői sem tudják, hiszen sok függ majd a kereskedőktől is, a végső árról ugyanis ők döntenek.
„A pékségeket korábban a kereskedők arra kényszerítették, hogy az egész évre garantálják ugyanazt az árat. Mára azonban ez már a múlté. Ha a kereskedő azt követelné, hogy a pékség 60 napnál hosszabb időre garantálja az árat, az már a hatályos jogszabályok megsértésének számít, amiért akár 300 ezer eurós büntetés is kiszabható”
– nyilatkozta Milan Lapšanský, a földművelésügyi tárca élelmiszeripari szekciójának a vezetője.
(mi, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.