Már 100 dolláros olajárral riogatnak az elemzők

New York/Bécs. Tegnap tovább drágult a kőolaj a szabadpiacon: az amerikai WTI referenciafajta hordója (159 liter) 93,19 dolláros, az északi-tengeri Brent olajféleség 90 dolláros új csúcsra hágott a legközelebbi határidőre.

New York/Bécs. Tegnap tovább drágult a kőolaj a szabadpiacon: az amerikai WTI referenciafajta hordója (159 liter) 93,19 dolláros, az északi-tengeri Brent olajféleség 90 dolláros új csúcsra hágott a legközelebbi határidőre. A nyersolaj ára közel jár minden idők abszolút rekordjához: 1980 áprilisában, az iráni iszlám forradalom után és az iraki-iráni háború kezdetén az amerikai referenciafajta ára hordónként 45 dollár körül volt, ez mai áron majdnem 102 dollárnak felel meg. A Brent esetében az 1988. júniusban kezdett tőzsdei jegyzés történetében a legalacsonyabb ár hordónként 9,55 dollár volt, 1999. decemberben. A spekulációt, csakúgy, mint a múlt héten, a dollár szinte példátlan gyengesége, a török-iraki feszültség és a legújabb, Irán elleni amerikai szankciók fűtik, miközben a téli ellátás iránti piaci aggodalmakat új fejlemény erősíti: Mexikó a szállítói kapacitások hiányára hivatkozva leállította termelésének egy részét. Emellett Nigériában egy gerillatámadás miatt le kellett állítani a kitermelést egy napi 50 ezer hordó kapacitású olajkútnál.

A piac ellátása az olajexportáló államokat tömörítő szervezet, az OPEC szerint viszont bőséges. November elsejétől az OPEC kvótakötelezett tagjai napi 500 ezer hordóval növelhetik a termelésüket. Katar olajipari minisztere úgy nyilatkozott, hogy az OPEC örömest növelné a termelést ennél jobban is, ha nőne a kereslet, de effélének – mint mondta – semmi jele. Állítása megalapozott, ugyanis az elemzők szerint a kereslet és a kínálat alakulása kevésbé indokolja az árrobbanást, mint a többi tényező, például a benzintartalékok az utolsó öt év átlaga felett vannak. Mégis az olajpiaci szereplők az ár további emelkedésére játszanak. Elemzők szerint ha a mostani lendület 95 dollár fölé viszi a jegyzést, akkor 100 dollárig már meg sem áll. Az olaj drágulásának hatására az áram ára máris rekordszintre, megawattóránként 61,95 euróra emelkedett a vezető európai árampiacon, Németországban.

A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) következő csúcstalálkozójának napirendjén valószínűleg szerepel majd, hogy a dollárt, annak gyengesége miatt egy valutakosáron alapuló, stabilabb pénzzel váltsák fel az olajügyletek elszámolásánál. Irán már egy éve euróban bonyolítja le az olajforgalmának javát. (MTI, oo, ú)

Érdemes a dráguló aranyat megvenni

Budapest. Szeptember óta látványosan megugrott az arany árfolyama, és ez a folyamat – kisebb ingadozásokkal – azóta is tart, ennek ellenére továbbra is érdemes aranyat venni. Egy uncia (kb. 31 gramm) arany ára szeptember 11-e óta 130 dollárral emelkedett, elérve a 780 dollárt – utoljára 1980 januárjában volt ennél magasabb – miközben a dollár gyengült. A drágulásra hatással van India szezonális felvásárló kereslete is, illetve általában egyes ázsiai országok vásárlásai. Várhatóan az arany árának növekedése kitart a továbbiakban is, hosszú távon mindenképpen, ami a világpiaci kereslet és a gyenge dollár köbvetkezménye. (NG)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?