Magyar hanyatlás, cseh stagnálás várható

Brüsszel |

<p>&nbsp;</p><div>Nem tartalmaz túl biztató üzeneteket az Európai Bizottság Magyarországgal kapcsolatos gazdasági előrejelzése. Tavaly még 0,3 százalékos 2013-as növekedésre számítottak, amit most 0,1%-os zsugorodásra rontottak, miközben a nemzetgazdasági minisztérium 0,9%-ot vár. A 2014-es évre továbbra is 1,3 százalékos növekedést prognosztizálnak.</div><div>&nbsp;</div>

 

Nagyobb lehet a magyar hiányBrüsszel szerint az államháztartási hiány mértéke Magyarországon a GDP arányában idén és jövőre is a 3,4 százalékos szinteken fog alakulni. Árokszállási Zoltán, az Erste elemzője szerint 300 milliárd forintos, Németh Dávid, az ING szakértője szerint pedig 200 milliárd forint körüli kiigazító csomagra lehet szükség Magyarországon az Európai Bizottság friss előrejelzése alapján. Az EB gazdasági prognózisának ismertetése után, tegnap délelőtt kismértékben gyengült a forint a devizapiacon. Olli Rehn, az EB gazdasági és pénzügyi biztosa tegnapi sajtótájékoztatóján kijelentette: Magyarország a túlzottdeficit-eljárás megszüntetésére jelölt hat ország között van. Rehn a prognózis ismertetésekor úgy fogalmazott: a magyar kormány többlet konszolidációs lépéseket tett, amelyek közül néhányat az EB még nem vett figyelembe jelenlegi előrejelzésében. Varga Mihály tárca nélküli miniszter közölte: a magyar kormány tartja magát a korábban elfogadott, 3 százalék alatti hiánycélhoz. Mint fogalmazott: „Lassan hagyomány, minden évnek úgy futunk neki, hogy az EB vitatja az adott év kormányzati prognózisát. A vita azonban 2011-ben és 2012-ben is úgy dőlt el, hogy a magyar kormány álláspontja igazolódott.” Csehország: egy újabb nehéz évA tavaly gazdasági visszaesést elszenvedett Csehországra is nehéz év vár. 2013-ban csak stagnálást vár az Európai Bizottság, ráadásul Prága esetében is az a veszély fenyeget, hogy az államháztartási hiány túllépi a 3 százalékot.Miroslav Kalousek pénzügyminiszter máris közölte, tartani fogják a hiánycélt, ám ez a stagnáló gazdaság mellett csak újabb takarékossági intézkedések meghozatalával lehetséges. Kalousek úgy véli, a GDP-hez viszonyított 0,2–0,3 százaléknak megfelelő költségvisszavágásra lesz szükség, ami megoldható a minisztériumok működési költségeinek visszavágásával. (mi, só, MTI) 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?