Londoni elemzők: egyre rosszabbak az euróövezeti kilátások

London |

<p>Tovább rontották eddig is recessziós idei euróövezeti előrejelzésüket csütörtökön ismertetett új, átfogó előrejelzésükben londoni pénzügyi elemzők, hangsúlyozva, hogy korántsem múlt el Görögország kényszerű eurótávozásának kockázata.<br />&nbsp;</p>

 Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ egyik legnagyobb gazdaságelemző intézete - júliusra szóló, Londonban csütörtökön hozzáférhetővé tett havi világgazdasági előrejelzésében közölte, hogy 0,8 százalékos visszaesésre számít az euróövezeti gazdaságban 2013 egészében az általa eddig jósolt 0,7 százalékos átlagos idei GDP-mínusz helyett.
    A ház indoklása szerint az összes nagy déli eurógazdaság - Olaszország, Spanyolország, Portugália és különösen Görögország -, valamint Írország "mély, többéves recesszióban ragadt". Ráadásul a korábban ellenállóbb eurógazdaságok is már gyengülnek: Franciaország hazai összterméke 0,4 százalékkal, a valutaunió motorjának számító Németországé 0,3 százalékkal esett vissza éves összevetésben az idei első negyedévben.
    Az EIU londoni szakelemzői szerint Görögország még a gyenge euróövezeti mezőnyön belül is külön pályán halad; gazdaságára már nem a recesszió, hanem a mély depresszió kifejezés illik, tekintettel arra, hogy a görög GDP-érték a válság előtti utolsó évben, 2007-ben elért legutóbbi csúcshoz képest csaknem 20 százalékot zuhant.
    A görög közadósság csökkentésére kitűzött célok annyira ambiciózusak, hogy a többi euróövezeti kormánynak végül el kell majd fogadnia a Görögországnak általuk nyújtott hitelek bizonyos mértékű leírását - jósolták az EIU közgazdászai.
   
A ház szerint nem lehet kizárni, hogy a görög koalíciós kormány az idén vagy jövőre összeomlik a súlyos gazdasági helyzetből eredő egyre nagyobb politikai nyomás alatt, és ha ezután olyan kormány kerül hatalomra, amely elveti a jelenlegi pénzügyi mentőprogram feltételeit, akkor Görögország az euróövezet elhagyására kényszerülhet. Egy ilyen fejlemény dominóhatást indíthat el, más tagországokat is távozásra kényszerítve - áll az EIU csütörtöki elemzésében.
   
Ugyanerre a következtetésre jutottak a görög segélyprogramról összeállított új helyzetértékelésükben egy másik nagy londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics közgazdászai is.
   
A ház szerint igaz, hogy egyes jelzőszámok a görög gazdasági teljesítmény visszaesi ütemének lassulását mutatják, ám arra a következtetésre sem lehet jutni, hogy megvannak a feltételei a növekedés jövő évi beindulásának, ahogy azt a Nemzetközi Valutaalap (IMF), az EU és az eurójegybank (EKB) alkotta trojka várja.
   
A görög gazdaságban végbement árcsökkenések hozzájárulhatnak ugyan a külső versenyképesség javulásához, azonban a Trojka valószínűleg alulbecsülte ezeknek az árcsökkenéseknek a várható mértékét. Ha Görögországban több évig tartó defláció alakul ki a gazdaságban felhalmozódott hatalmas kapacitásfelesleg miatt, akkor a nominális GDP-növekedés elmaradhat a trojka által várt ütemtől, és ennek következtében fenntarthatatlanul magas szinten maradhat a GDP-arányos görög államadósság-ráta - hangsúlyozzák a Capital Economics londoni közgazdászai.
   
A ház szakelemzői szerint mindebből az következik, hogy ha sikerülne is egyben tartani a görög koalíciós kormányt, és Görögország megkapja a segélyprogram további folyósításait a következő hónapokban, csak idő kérdése, hogy mikor válik szükségessé a görög adósságállomány következő nagyarányú átstrukturálása. Ha pedig a Görögországnak hitelező euróövezeti kormányok nem hajlandók a velük szemben fennálló görög kötelezettségek jelentős mértékű leírására, akkor Görögország végül törlesztésképtelenné válhat, és távozni kényszerülhet az euróövezetből - áll a Capital Economics elemzésében.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?