<p>Újra feléledt a benzinturizmus, ám míg korábban a magyarországiak jártak át Szlovákiába tankolni, addig mára megfordult az arány. A magyar határ közelében található szlovákiai benzinkutakon és áruházakban rohamosan csökken a forgalom; a gyenge forint miatt több ezer szlovák állampolgár jár át Magyarországra bevásárolni és tankolni. Szlovákiában átlagosan literenként 1 euróba kerül a 95-ös oktánszámú ólommentes benzin, ami körülbelül 300 forintot jelent. Magyarországon ez az üzemanyag tegnap még 254 forint volt, mára 4 forinttal megemelték árát, tehát már 258 forintba kerül.</p>
A megtakarítás így valamivel több mint 40 forint, tehát 13,3 cent. Egy negyven literes tankolásnál már 5,32 eurós megtakarításról beszélhetünk.
Fél Krisztina, a Slovnaft kommunikációs osztályának igazgatója lapunknak elmondta: az olajfinomító még nem érzékelt jelentősebb forgalomkiesést a benzinturizmus miatt - szerinte kevés az olyan sofőr, aki kifejezetten tankolás miatt járna át Magyarországra. „A határ menti benzinkutak forgalmának kiértékelése még korai lenne, mivel a februári adatok még nem állnak a rendelkezésünkre, a januári számokat pedig több más tényező is befolyásolta“ - magyarázta Fél Krisztina. Befolyásoló tényező volt a gazdasági, illetve a januári gázválság, amely következtében néhány cégben leállt a termelés, több száz ember nem járt munkába, tehát üzemanyagot sem fogyasztott.
Lapunk felmérése viszont arról tanúskodik, hogy a februári forgalom a benzinkutaknál a januári adatoknál is rosszabb lesz. Míg magyarországi sofőrök csak elvétve tankolnak Szlovákiában, addig a dél-komáromi benzinkutakat szó szerint elárasztották a szlovákiai autósok.
Mint megtudtuk, egyedül a gáz (LPG) olcsóbb nálunk, azért még érdemes átjönni Magyarországról.
A Szentkirály-Bánréve határátkelő közvetlen közelében lévő benzinkút forgalma az év elejétől legkevesebb 40 százalékkal csökkent. Kónya Zoltán, az üzemanyagtöltő állomást működtető Tiko Kft. ügyvezetője szerint most már éppen csak megéri a kút üzemeltetése. „Pénzváltót és üzletet is működtetünk a kúton, így még valami kevés hasznot képes termelni az egész. Legszívesebben áthelyezném a határhoz épített kutat, mondjuk akár Tornaljára is, de ezt nem lehet megvalósítani. Csak üzemanyag eladásából nem lehetne fenntartani ezt az üzletet" –mondta el a Tiko cég ügyvezetője.
További részletek szerdai nyomtatott kiadásunkban.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.