Brüsszel. A közép- és kelet-európai országok többsége valószínűleg soha nem éri utol a nyugat-európai országokat – derül ki a Lisbon Council elnevezésű civil szervezet elemzéséből. A kisebb országok legnagyobb problémája nem az alacsony gazdasági növekedés, hanem a humán erőforrás hiánya.
Lemaradásunk számos oka
Brüsszel. A közép- és kelet-európai országok többsége valószínűleg soha nem éri utol a nyugat-európai országokat – derül ki a Lisbon Council elnevezésű civil szervezet elemzéséből. A kisebb országok legnagyobb problémája nem az alacsony gazdasági növekedés, hanem a humán erőforrás hiánya. Régiónkban az elmúlt években évről-évre kevesebb gyerek születik, jelentős problémákat jelent azonban a magasan képzett szakemberek elvándorlása és a krónikusan magas munkanélküliség is. „Rendkívül nagy az esélye annak, hogy Kelet-Európa az elkövetkező évtizedekben gyéren lakott területté válik, miközben folytatódik az elöregedés is” – állítják az elemzés készítői, emellett a tudományra és kutatásra is keveset fordítunk. A tanulmány szerint régiónk országaiban túlzott figyelmet szentelnek a fiataloknak, miközben a 45 évnél idősebb generációkat teljesen elhanyagolják.
Az elemzés megjegyzi, hogy régiónkban csak Csehországnak, Szlovéniának, Észtországnak és Litvániának van esélye felzárkózni a fejlett nyugati országokhoz, míg Lengyelország, Bulgária és Horvátország erről nem is álmodhat. Szlovákia és Magyarország az elemzés szerint inkább ez utóbbi országok felé húz. (s, mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2008. 06.12.
GAZDASÁGI HÍRMORZSÁK
2008. 06.12.
Országhatárokon átívelő Pozsony kisugárzása
2008. 06.12.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.