Pozsony. Idén a világ pénzpiacának egyik legmeghatározóbb eseménye a jelzáloghitel-piac válsága volt. A probléma az Egyesült Államokban robbant ki, ahol a fizetésképtelenség, a pangás miatt októberben átlagosan 6,7%-kal voltak alacsonyabbak a családi házak az egy évvel korábbinál.
Lemaradásunk megmentett a negatív hatásoktól
Szlovákiát ez a jelenség szerencsére mindeddig elkerülte, és a gazdasági elemzők szerint a jövőben sem kell számítanunk egy az amerikaihoz hasonló válságra. Szlovákiában az elmúlt hónapokban egyre nagyobb népszerűségre tettek szert a jelzáloghitelek, abszolút számokban így azok száma is nőtt, akik képtelenek visszafizetni a kölcsönt. A hitelt felvevők és a nemfizetők aránya azonban nem változott, a bankok nagy része szerint ügyfeleik fizetési morálja egyáltalán nem romlott. Pénzintézeteink is elismerik azonban, hogy az elmúlt időszakban az ügyfelek egyre bátrabbak, vagyis a hiteligénylésnél a lehető legnagyobb összegekre pályáznak. A Szlovák Takarékpénztár képviselői szerint például a korábbinál is jobban kénytelenek felmérni az ügyfél fizetőképességét. Nem csak a bevételeit vizsgálják meg, hanem azt is, hogy mennyit költ havonta. Ha például az ügyfél a hitelt akár egy négymillió korona értékű ingatlannal is fedezi, ám csak kétmilliót képes visszafizetni, akkor kétmilliónál nagyobb összegre nem számíthat.
Minek köszönhetjük, hogy nálunk nem robbant ki az amerikaihoz hasonló hitelválság? Az elemzők szerint épp a bankok fent említett óvatossága miatt. Nálunk a bankok és az ügyfelek között közvetlen kapcsolat van, vagyis a pénzintézetek vállalják a visszafizetéssel kapcsolatos rizikót. Az Egyesült Államokban a jelzáloghitel-követeléseket továbbadták más befektetőknek, megszűnt a személyes kapcsolat a hitelét nyújtó és az azt felvevő között, így a bankok rizikója csökkent. Ennek köszönhetően nem kellett annyira odafigyelniük az ügyfelek fizetőképességére. Azt követően azonban, hogy az amerikai központi bank növelte az alapkamatot, a rizikós ügyfelek nagy része képtelen volt törleszteni a hitelét. A bankok a nagyobb kockázatvállalás miatt a többi kölcsön esetében is növelték a díjakat, így egyre kevesebben voltak képesek fizetni a hitelt, ami az ingatlanok eladásával, és egy ingatlanpiaci válsággal is járt.
Szlovákiát paradox módon épp a lemaradásunk mentette meg a hitelválságtól. A jelzáloghitelek iránti kereslet ugyanis csak az elmúlt időszakban ugrott meg nagyobb mértékben, a bankok ezért még konzervatívabbak az ügyfelekkel szemben, mint a tengerentúlon. Ennek megfelelően a háztartások eladósodottsága is jóval alacsonyabb, mint az Egyesült Államokban vagy Nyugat-Európában. A háztartások fizetőképességét egyelőre nem veszélyeztetik a karácsonyi bevásárlások sem, hiszen a fogyasztási hitel megszerzéséhez az ügyfélnek bizonyítania kell, hogy ezt vissza is tudja fizetni. (mi, hn, s)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.