Lassul a gazdasági növekedés

New York/Pozsony. Nemzetközi elemzők szerint idén folytatódik a világgazdaság növekedése, bár lassabb tempóban, mint 2004-ben. A növekedési előrejelzések nagyjából 3,6 százalék (Morgan Stanley) és 4,1 százalék (Deutsche Bank) között szóródnak.

Szlovákia az elmúlt években olyan befektetési lavinát indított meg, amely során a már letelepedett cégek vonzzák a többi befektetőt. A Nagyszombaton letelepedő Peugeot után tavaly a koreai Kia autógyár is Szlovákia mellett döntöttTASR-felvételSzlovákiában a gazdasági növekedés idén szintén lelassul, megközelítheti ugyan a 4,9 százalékot, a tavalyi növekedés azonban szintén 5% körüli volt. A szlovák pénzügyminisztérium jövőre 5,1 százalékos növekedést jósol. Béreink idén 3,1, a nyugdíjak pedig 3,2 százalékkal emelkedhetnek. Mindezt figyelembe véve a háztartási fogyasztás idén 4,2 százalékkal lehet magasabb. A New York Times amerikai napilap a napokban megjelent cikkében Szlovákia legnagyobb előnyének az alacsony adókat és a környező országokhoz képest rendkívül alacsony béreket nevezte meg az ország egyik legnagyobb előnyének a külföldi befektetőkért folytatott harcban. Az amerikai napilap által „tátrai tigrisnek” nevezett Szlovákia a lap által megszólaltatott szakértők szerint az elmúlt évben olyan befektetési lavinát indított meg, amelyben a már letelepedett cégek vonzzák a többi befektetőt.

Az idei előrejelzések ugyan a világgazdaságban is jelentősen elmaradnak a tavalyi 4,8 százaléktól – ami 30 éves rekord! –, de még így is messze felülmúlják a kilencvenes évek 3 százalékos átlagát. A világ gazdasága 2004 második felében a magasba szökött olajár terhét viselte; az Allianz szakértője szerint azonban az idei év tavaszára a nyersanyag ára visszaáll a normális szintre.

Élen az USA és Kína

A mögöttünk hagyott évhez hasonlóan 2005-ben is az USA és Kína lesz a világgazdaság motorja. Francia elemzők szerint a kínai kormány beavatkozása fékezheti a befektetői kedvet, de még így is erőteljes, 8 százalékot meghaladó növekedést jósolnak az ázsiai országnak (2004-re 9,3 százalék a várható mutató).

Továbbra is erőteljesnek ígérkezik az amerikai konjunktúra. Újdonság a prognózisokban, hogy nem tartanak szükségesnek további kamat- és adócsökkentést a pozitív impulzushoz: az USA-beli gazdasági növekedés immár öngerjesztővé vált; tavaly nyár óta a foglalkoztatottság is folyamatosan és erőteljesen nő. Bár 2004-hez képest lassul a növekedés, a maga várható 3,7 százalékos rátájával messze túlszárnyalja Európát és Japánt.

Európában többet fogyasztunk

Az idei év első negyedévének magas olajára után az év további részében Európa is jobbat remélhet: új elem, hogy a belső fogyasztás bővülését prognosztizálják az elemzők. Az elmúlt évek euróövezeti fekete bárányának számító Németországban is javulás várható, és ez a tendencia pozitív hatással lehet a környező országokra. Szűk két százaléknyi növekedést várnak az eurózónában; ez némileg elmarad a 2004-es adattól.

Japán és Latin-Amerika

A 2003-2004 fordulóján még erőteljes japán gazdasági növekedés 2004 tavasza óta stagnál, elsősorban az export visszaesése miatt. Közgazdászok 2005-ben a japán gazdaság élénkülését várják, bár magas rizikófaktorként tartják számon a kormány adóemelési terveit.

Dél-Amerika térsége 2004-ben a nyersanyag-keresletből profitált; idén kedvezőtlenebb tendenciára kell számítaniuk a dél-amerikai országoknak. Argentínában kimerültek a készletek; az elmúlt két év 8 százalékos argentin növekedésének leáldozott. A térség egészére így is 3,5 százalékos növekedést számolnak az elemzők, és valamennyi érintett ország gond nélkül teljesíteni tudja adósságszolgálati kötelezettségét.

Globális hatások

Elemzők ugyanakkor arra is figyelmeztetnek, hogy magas az USA államháztartási hiánya, és egy esetleg váratlanul erőteljes dollárárfolyam-korrekció károsan hathat Európára és Japánra is. Olyan extrém forgatókönyvet sem zárnak ki, hogy az intervenció a dollár beszakadását eredményezheti, ami viszont az amerikai papírok eladási hullámát váltja ki, és magával ránthatja a globális növekedést. (euro, t)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?