<p>Pozsony. Bár Szlovákiában rendkívül magas, 14,7%-os a munkanélküliség, ezért hazai lehetőségek híján már jóval a schengeni határok eltörlése előtt tömegesen vállaltunk külföldön munkát – döntően Csehországban, mégis egyre több külföldi dolgozik nálunk.</p>
Külföldi munkaerő Szlovákiában
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
Az Aktualne.sk hírportál szerint 2012 első felében több mint 21 ezer külföldi dolgozott legálisan az országban – az országos munkaügyi hivatal ennél frissebb adattal nem rendelkezik. 2011 első felében az idevágó mutató 18,5 ezer volt, vagyis a növekedés egyértelmű. Egybevetésül: a Szlovák Statisztikai Hivatal szerint 2012-ben hivatalosan 123 ezer szlovák polgár dolgozott külföldön (ez 8 százalékos növekmény 2011-hez viszonyítva). A legtöbb külföldi Romániából érkezett, tavaly 4200, hivatalos munkavállalási engedéllyel rendelkező román polgárt regisztráltak. „Nálunk nem kell munkavállalási engedélyért folyamodniuk, és az itteni bérek határozottan magasabbak” – magyarázta Martin Baláž, a Szlovák Takarékpénztár közgazdásza. A román minimálbér a szlováknak alig a fele, és ugyanez az arány érvényes az átlagos órabérre is (Szlovákiában 2012-ben az országos átlagbér 805 euróra rúgott, a minimálbér 324 euró).
A románok után a második helyen a csehek állnak 3200 fővel (egybevetésül: Csehországban viszont mintegy 45 ezer szlovák polgár dolgozik), majd a lengyelek következnek 2200-zal. „Csehország és Lengyelország a szlovák export szempontjából a második és harmadik legfontosabb célország, ráadásul mindkét állam földrajzilag, kulturálisan és nyelvileg is közel áll hozzánk” – sorolta az okokat Marek Gábriš, a ČSOB elemzője. Végezetül a negyedik helyen a magyar állampolgárok állnak, közülük 1600-an dolgoztak tavaly Szlovákiában.
Veronika Černá, az országos munkaügyi hivatal sajtóosztályának munkatársa arra hívta fel a figyelmet, hogy a visegrádi csoportból érkező külföldi munkavállalóknak sok esetben nem is kell költözniük, mivel napi vagy heti ingázással oldják meg a bejárást. Szlovákiában a külföldi munkavállalók döntően képzett szakmunkások, vagy pedig külföldi tulajdonban levő cégek közép- és felsővezetői. Külön színfoltot jelentenek a dél-koreaiak, a galántai Samsung és a zsolnai KIA Motors autógyár révén több százan érkeztek a távol-keleti országból, valamennyien legalább középvezetői posztot töltenek be a két cég-óriásnál. (akt., shz)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.