Központi szervezet kellene a vidék fejlesztéséhez

Pozsony. A vidéken élők maguk is tennének a jobb életkörülményeik megteremtéséért, csak ebben egy kis segítséget igényelnének – vallja a Vidék Parlamentje (VIPA), amely néhány hónapja az ezzel kapcsolatos politikai tézisekkel szólította meg a parlamenti bejutási esélyekkel rendelkező pártokat.

Pozsony. A vidéken élők maguk is tennének a jobb életkörülményeik megteremtéséért, csak ebben egy kis segítséget igényelnének – vallja a Vidék Parlamentje (VIPA), amely néhány hónapja az ezzel kapcsolatos politikai tézisekkel szólította meg a parlamenti bejutási esélyekkel rendelkező pártokat.

Ezekben felhívták a figyelmet, hogy az eddigi, ágazatilag szervezett vidékfejlesztési politika nem járt sikerrel, ezért egy vidékfejlesztési központi államigazgatási szerv létrehozását javasolták. Ez biztosíthatná a diverzifikált fejlesztés feltételeit, illetve összehangolná a hazai rendszert az uniós gyakorlattal. A VIPA nagyon fontosnak tartja, hogy állami szinten a vidékfejlesztés ne csak a mezőgazdaság támogatásából álljon, hanem vegye figyelembe, hogy a vidéki élet ennél sokkal sokrétűbb. De a mezőgazdaságon belül is szükséges, hogy a nagyüzemek mellett a családi gazdaságok is megfelelő támogatáshoz jussanak. Azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a vidéki esélyek növeléséhez elengedhetetlen az oktatás, az emberek tudásának növelése, illetve a támogatások megszerzéséhez szükséges fejlesztési tervek, programok kidolgozására való felkészítés.

A tézisek közt összegeket tartalmazó konkrét követelések is megtalálhatóak. Eszerint a következő kormány évente legalább 500 millió koronás keretet biztosíthatna a vidéki gazdaság fejlesztésére, az infrastruktúra építésére és a kulturális örökség megőrzésére. Ezenkívül pedig az Európai Unióban egyre nagyobb támogatottságot szerző, az emberi kapacitás és a különböző intézmények összefogására alapuló ún. INPARD-program támogatására 250 millió koronás állami hozzájárulást kérnek.

Végezetül pedig felhívták a figyelmet, hogy a vidékfejlesztés alapanyagaként szolgáló Nemzeti Vidékfejlesztési Tervet ideje lenne átdolgozni, hogy valóban partneri együttműködéssel és a szubszidiaritás (a döntéshozatal lejjebb vitele, vagyis a problémákról azon a szinten döntsenek, amely szinten az adott kérdés már megoldható) elvének figyelembe vételével készülő programdokumentummá váljon. Amint azt Vlasta Körnerová lapunknak elmondta, a megszólított politikai pártok nagy része reagált a felkérésre. A témában eddig a Demokrata Párttal, a Polgári Konzervatív Párttal, a Demokratikus Szlovákiáért Mozgalommal, a Smerrel és az ANO-val tárgyaltak és hamarosan hasonlóra kerül sor a Szlovák Nemzeti Párttal is. Kérdésünkre azt is elmondta, hogy a Magyar Koalíció Pártjától eddig semmiféle visszajelzést nem kaptak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?