<p>A kormánypárti politikusok rendre azzal büszkélkednek, hogy mennyivel is nőtt az átlagbér, és hogy a lakosság ennek köszönhetően jóval többet engedhet meg magának. A részletes statisztikai adatok azonban azt mutatják, hogy az alkalmazottak jelentős része csak álmodhat a statisztikai hivatal által rendszeresen közzétett országos átlagbérről.</p>
Kit fenyeget az alacsony fizetés?
Szlovákiában az országos átlagbér tavaly 824 euró volt, minden ötödik, állandó munkaviszonyban lévő alkalmazott havi bruttó bére azonban az 500 eurót sem érte el – derül ki a Postabank legújabb, a statisztikai hivatal adatain alapuló elemzéséből. Az egyik legnagyobb törésvonal továbbra is a nők és a férfiak között húzódik. „A nők csaknem negyede keres havi 500 eurónál kevesebbet, míg a férfi alkalmazottak alig 16%-ára érvényes ugyanez” – nyilatkozta Dana Vrabcová, a Postabank elemzője.
Jelentős különbségek vannak az egyes korcsoportok között is. „Az alacsony fizetések elsősorban a fiatalabb alkalmazottakra jellemzők” – figyelmeztet Vrabcová, konkrét adatokkal támasztva alá az állítását. Így például a 19 éven aluli alkalmazottak több mint fele keres kevesebbet havi 500 eurónál. A 20–24 év közötti korosztályban erre már csak az alkalmazottak harmada panaszkodhat. Az életkor mellett a másik fontos tényező az alkalmazottak végzettsége, így nem csoda, hogy az alacsony fizetésűek jelentős része általános iskolai végzettséggel rendelkezik. „Minél magasabb a végzettsége valakinek, annál kevésbé kell attól tartania, hogy a fizetése a minimálbérhez közelít” – mondta Vrabcová.
Ahol megéri elhelyezkedni
Az sem mindegy azonban, milyen ágazatban helyezkedünk el. A legalacsonyabb béreket már hagyományosan az éttermi szolgáltatásokban és a szállodaiparban dolgozók vihetik haza. Ezekben az ágazatokban a dolgozók felének alacsonyabb a bruttó havi bére 500 eurónál. Vrabcová ezzel kapcsolatban azonban felhívta a figyelmet arra is, hogy ezek azok az ágazatok ahol az alkalmazottak borravaló formájában jelentős mellékkeresetre tehetnek szert. A képet persze némileg árnyalja, hogy ma már több olyan étterem is van, ahol a személyzettől a borravalót is behajtja a tulaj.
Aki olyan munkahelyre vágyik, ahol a kezdő fizetése is nagyobb lesz az átlagosnál, annak a bankszektorban vagy a biztosítási ágazatban kellene elhelyezkednie. „Ezekben az ágazatokban a havi 500 eurónál kevesebbet keresők aránya 3%. Ennél is nagyobb meglepetés azonban, hogy az energiaszolgáltatóknál ez az arány még alacsonyabb, ebben az ágazatban százból egy alkalmazott keres 500 eurónál kevesebbet” – nyilatkozta Vrabcová.
Regionális bérszakadék
Nem hagyhatjuk figyelmen kívül azonban a regionális különbségeket sem, a Postabank elemzése e tekintetben azonban nem hozott nagyobb meglepetést. A legnagyobb szakadék továbbra is a főváros és az ország többi régiója között tátong, és nagy vonalakban elmondhatjuk azt is, hogy minél keletebbre haladunk, annál nagyobb az esélye az alacsonyabb fizetésnek.
Eperjes megyében például csaknem minden harmadik alkalmazott fizetése nem haladja meg az 500 eurót, a többi megyében pedig ez az arány nagyjából 20 százalék körül mozog. Vrabcová szerint azonban Pozsonyban sem olyan jó a helyzet, mint azt sokan gondolnák. Az ország leggazdagabb régiójának számító Pozsony megyében az emberek 14 százaléka keres 500 eurónál kevesebbet, miközben itt ez jóval nagyobb tehertétel, hiszen az árak jóval magasabbak, mint az ország többi régiójában. (T
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.