<p>Pozsony. Míg a nagyobb összegű jelzáloghiteleket az ügyfelek nagyban cserélik le egy másik bankban felvett olcsóbb kölcsönre, a kisebb összegű fogyasztási hitelekre ez nem jellemző, az ezzel kapcsolatos díjak ugyanis nagyobbak, mint amit az ügyfél az alacsonyabb kamatokon megtakaríthat. Ez azonban nem minden esetre érvényes, az ügyfeleknek így nem szabadna eleve lemondaniuk a váltásról.</p>
ÖSSZEFOGLALÓ
„Míg a jelzáloghitelekről elmondható, hogy egy százalékpontnyi különbség a kamatokban a havi törlesztésre is jelentős hatással van, a kisebb összegű fogyasztási hitelek esetében egy ilyen kamatcsökkentés nemegyszer csak egy eurónyi megtakarítást jelent” – mondta el Ján Ondráš, a Szlovák Takarékpénztár lakossági hitelekkel foglalkozó részlegének vezetője. Így nem csoda, hogy a bankok eddig nem tapasztalták a fogyasztási hiteleket felvevő ügyfelek nagyobb mozgását az egyes pénzintézetek között, hiszen amit a kamatokon megtakarítanának, azt a díjakon elvesztik. A bankok többsége ugyanis megkéri az új hitel árát, hiszen a hitelnyújtási díj többnyire a felvett összeg 2 százaléka. Vannak azonban olyan pénzintézetek, így például a Szlovák Takarékpénztár is, amelyek jelenleg ezért nem számolnak fel külön díjat. Így ha az ügyfél a fogyasztási hitelét egy olcsóbbra szeretné lecserélni, nem lenne szabad csak a kamatokra figyelni, hanem arra is, milyen díjakkal jár együtt a hitelfelvétel.
Az Európai Központi Bank elemzése szerint a szlovákiai pénzintézetek átlagosan 16 százalékos éves kamattal folyósítják a fogyasztási hiteleket. Ilyen esetben egy ötéves futamidejű, 700 eurós kölcsön havi törlesztő részlete 17 euró. Ha a konkurens bank ugyanezt 10 százalékos kamattal kínálja, a havi törlesztés 14,87 euróra csökken, vagyis az ügyfél a váltással havonta nagyjából 2, öt év alatt pedig 120 eurót takarítana meg, ami meghaladja a 14 eurós hitelnyújtási díjat. Ilyen esetben így megéri váltani.
Érdemes azonban odafigyelni a váltással kapcsolatos díjakra. Az ügyfél régi bankja ugyanis borsos díjat számlázhat fel, ha a hitel egy részének a korábbi visszafizetésével párhuzamosan a futamidőt is csökkenteni szeretné. A bankoknak ugyanis ez esetben módosítani kell a hitelszerződésen, amiért extrém esetben akár ezer eurót is elkérhetnek. A szlovákiai bankok ráadásul az egyik legdrágábbnak számítanak, hiszen Ausztriában – a szlovákiai 16%-kal szemben – alig 4,5 százalékos éves kamatot számítanak fel a pénzintézetek a fogyasztási hitelt felvevő ügyfeleknek. (mi, TASR)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.