Kína acéllal támad

Pozsony. Munkahelyek ezrei szűnhetnek meg az uniós tag-országokban, így Szlovákiá-ban is a kínai acélipari cégek kíméletlen terjeszkedése mi-att.

Pozsony. Munkahelyek ezrei szűnhetnek meg az uniós tag-országokban, így Szlovákiá-ban is a kínai acélipari cégek kíméletlen terjeszkedése mi-att. Az európai gyártók uniós összefogást sürgetnek, a tag-országok képviselői azonban az e heti egyeztetésükön is csak abban értettek egyet, hogy a helyzet valóban drámai.

„Szlovákiában gyakorlatilag minden negyedik ipari alkalmazott az acéliparban vagy az acélipartól függő ágazatban dolgozik, így számunkra is fontos, hogy az acéliparban kialakult válságra mihamarabb megtaláljuk a megoldást” – nyilatkozta Vazil Hudák gazdasági miniszter. Szerinte mára a szlovákiai cégek is nehéz helyzetbe kerültek, így fennáll a veszélye annak, hogy itt sem kerülhetjük majd el az elbocsátásokat. A legnagyobb szlovákiai acélgyártó, a kassai U. S. Steel külkapcsolatokért felelős alelnöke, Miroslav Kiraľvarga szerint a válság az ő cégüket is érinti, hiszen emiatt már „optimalizálni kellett a termelésüket”. „Egyelőre képesek vagyunk fenntartani a jelenlegi foglalkoztatottsági szintet” – állítja Kiraľvarga, hozzátéve azonban, hogy minden attól függ, meddig folytatódik a masszív kínai terjeszkedés.

Kínai dömping

„Az acéliparra világszerte nehéz idők járnak” – mutatott rá a német acélipar szakmai érdekképviseleti szervezet, a WV Stahl elnöke, Hans Jürgen Kerkhoff, aki szerint ez az óriási mértékben megugró, és „dömpingárakon az európai piacra zúdított” kínai acélexport miatt van így. Kínának ugyanis a gazdasági növekedés lassulásával megcsappant a hazai gyártású acélkereslete, a többletet ezért – a kínai állam által folyósított dotációknak köszönhetően – nagy tételben próbálja értékesíteni határain túl. Az Európai Unió részesedése a világ acéltermelésében a 2001-es 22%-ról emiatt mostanra 10%-ra csökkent, miközben Kína részesedése az 1999-es 15 százalékról 50 százalékra emelkedett.

5 ezer új állástalan

A kialakult helyzet a legnagyobb gyártókat sem hagyta hidegen. Kerkhoff szerint a német acélipar a globális acélkereslet visszaesése miatt idén már nem számít forgalomnövekedésre. A beérkezett megrendelések a harmadik negyed-évben 11 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól. Az idei harmadik negyedévben már veszteséges volt a világ legnagyobb acélipari csoportja, a luxemburgi székhelyű ArcelorMittal is: a szeptember végével záródott három hónapban az adózás utáni vesztesége 711 millió dollár lett az egy évvel korábbi 22 millió euró profit után. A kialakult helyzet miatt az európai acélipari cégek csak az elmúlt három hónapban nagyjából 5 ezer alkalmazottól voltak kénytelenek megválni.

Tehetetlen uniós vezetők

A helyzet súlyosságát jelzi, hogy Nagy-Britannia javaslatára e héten az Európai Unió versenyjogi tanácsának a tagjai is rendkívüli ülést tartottak. Az EU gazdasági miniszterei hétfőn ugyan késő estig tanácskoztak, ennek azonban egyelőre semmi eredménye. „Egyetértettünk abban, hogy a helyzet valóban komoly, és szükség van bizonyos konkrét lépésekre” – nyilatkozta Etienne Schneider, Luxemburg gazdasági minisztere, hozzátéve azonban, hogy a megoldást későbbre halasztották, mivel a részletkérdésekben nem tudtak megegyezni.

Megállítható a behozatal

Hans Jürgen Kerkhoff a kereskedelmi jog minden lehetséges védelmi eszközének azonnali bevetésére szólította fel az Európai Uniót, elsősorban dömpingellenes és szubvencióellenes intézkedések formájában. Ellenkező esetben szerinte a termelőkapacitások kényszerű leállításával és munkahelyek ezreinek az elvesztésével kell szembenéznie Európának. Hudák szerint az európai országok nincsenek könnyű helyzetben, hiszen tagjai a Világkereskedelmi Szervezetnek (WTO), így be kell tartaniuk a szabad kereskedelemmel kapcsolatos szabályokat, ez esetben is vannak azonban bizonyos jogi kiskapuk. „Ha Kína dömpingárakon, vagyis az előállítási árnál is olcsóban értékesíti az acélt, az Európai Unió bevezethet olyan vámokat, amelyek kiegyenlíthetik a piaci deformációkat” – vallja a szlovák gazdasági miniszter. (vlv, TASR, MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?