Kikényszerített hűség

Pozsony. A lakossági áram- és gázpiacot Szlovákiában már évekkel ezelőtt liberalizálták, a fogyasztók nagy része ennek ellenére továbbra is kitart a hagyományos, korábban mo-nopolhelyzetben levő szolgál-tatók mellett.

Pozsony. A lakossági áram- és gázpiacot Szlovákiában már évekkel ezelőtt liberalizálták, a fogyasztók nagy része ennek ellenére továbbra is kitart a hagyományos, korábban mo-nopolhelyzetben levő szolgál-tatók mellett. Az elemzők ezt az energiaszolgáltatók által kínált árak közötti csekély különbségekkel magyarázzák.

A lakossági energiapiacot Szlovákiában ugyan már 2007-ben liberalizálták, a hagyományos energiaszolgáltatók ennek ellenére még mindig domináns helyzetben vannak – derül ki a pénzügyminisztérium mellett működő Pénzpolitikai Intézet (IFP) elemzéséből. Eszerint a korábban a lakossági gázpiac 100 százalékát uraló Szlovák Gázművek (SPP) piaci részesedése még tavaly is elérte a 73 százalékot. Az árampiacon még ennél is rosszabb a helyzet. A három nagy regionális áramszolgáltató (ZSE, VSE, SSE) továbbra is a piac 89 százalékát tudhatja magáénak. Martin Haluš, az IFP elemzője szerint az energiapiac liberalizációja szempontjából Szlovákia több szomszédos országtól is lemarad. Csehországban a korábban hagyományos szolgáltatók 2013-ban az árampiacnak már alig valamivel több mint a 60 százalékát uralták, Ausztriában ez 50, Németországban pedig 40 százalék körül mozgott. A gázpiac esetében Csehországban, Magyarországon, Horvátországban és Romániában is jobb a helyzet.

Csökken az érdeklődés

Jelentős javulásra ráadásul az elkövetkező időszakban sem számíthatunk, hiszen Szlovákiában egyre kevesebben cserélnek energiaszolgáltatót. Míg 2012-ben a lakossági fogyasztók több mint 9 százaléka cserélte le a gázszolgáltatóját, tavaly már csak a 4 százalékuk. Az áramszolgáltatókhoz még ennél is hűségesebbek vagyunk, hiszen 2014-ben csak a fogyasztók 2,5 százaléka cserélte le a szolgáltatóját. Hogy ez nem mindenütt van így, azt legjobban Portugália esete példázza, ahol 2013-ban a fogyasztók negyede cserélte le az áramszolgáltatóját, Szlovákia azonban lemarad az uniós átlagnak számító 6 százaléktól is. Haluš szerint a tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy az energiapiac résztvevőit valós versenyre csak az sarkallhatná, ha évente a fogyasztók 8,5–14 százaléka cserélné le a szolgáltatóját.

Elenyésző megtakarítás

Az ügyfelek mobilitásáért azonban a szolgáltatók is felelősek, Szlovákiában ugyanis az IFP elemzése szerint elenyésző hatása van a szolgáltató lecserélésének. „A Nyugat-szlovákiai Áramszolgáltató (ZSE) átlagos – 1–2,5 MWh fogyasztással rendelkező – ügyfele havi egy eurót takaríthatott meg a cserével” – állítja Haluš, aki szerint minden második fogyasztó 6%-nál kisebb megtakarítást érhet el. Csak összehasonlításképpen: Németországban az átlépésnek köszönhetően az áramszolgáltatók ügyfelei 2013-ban éves szinten több mint 350 eurós megtakarítást érhettek el, és ez még Csehországban és Lengyelországban is elérte az 50 eurót. Haluš szerint, míg ezen nem sikerül változtatni, a lakosság részéről sem számíthatunk arra, hogy tömegesen váltana energiaszolgáltatót. (vlv)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?