Ketyegnek az időzített bombák

Pozsony/Dunaszerdahely/ Komárom. Egy évtizeddel ezelőtt országos szinten 8 ezer illegális szemétlerakó helyet regisztráltak, számuk mára 6 ezerre zsugorodott. A legveszedelmesebbeknek a korábbi szeméttelepeket tartják, amelyek létesítésekor általában semmilyen előírást nem tartottak be és senki sem tudja, hogy a szeméthegyek alatt mi is rejlik.

A hazai hulladékhegyek feltérképezését az 1991-es hulladéktörvény tette lehetővé és kötelezővé. Az 1993/94-ben napvilágot látott felmérés adatai szerint Szlovákiában több mint 8 ezer szemétlerakó helyet regisztráltak, miközben a felmérés csak olyan szemétkupacokra terjedt ki, amelyek területe meghaladja a 10x10 métert, térfogata pedig elérte a 10 köbmétert. A szakterminológiában régi környezetszennyezéseknek emlegetett szeméthegyeket azóta már rekultiválták és folyamatosan figyelik, ám ezek rendezéséről jogszabály még nem rendelkezik. (A szaktárca illetékeseinek közlése szerint már készítik a törvény tervezetét.) Felmérésünk során ilyenként jelölték meg a tejedi szeméttelepet is, amelyre évtizedeken keresztül hordták Dunaszerdahelyről és környékéről a háztartási és egyéb hulladékot, de példaként bármelyik szlovákiai várost, sőt községet is említhettük volna. Környezetvédelmi szakértők időzített bombáknak tartják például az egykori kavicsgödröket, amelyeket a kavicskitermelés után szeméttel, építési hulladékkal temettek be.

A hulladéktörvény két évvel ezelőtt elfogadott módosítása (223/2001-es Tt.) további jelentős előrelépésnek számít a hulladékhelyek felszámolása, pontosabban az új hulladékhegyek képződésének megakadályozása érdekében, ugyanakkor vannak elvarratlan szálak is. E törvény például arra kötelezi a telektulajdonosakat, ingatlanbérlőket, hogy jelezzék a helyi, valamint a járási környezetvédelmi szakhatóságoknak, ha területükön szemétlerakatot fedeznek fel. A járási szerveknek a bejelentés alapján kérniük kell a rendőrséget a nyomozás megindítására. A dunaszerdahelyi környezetvédelmi szakhatóságok Cseri Gabriella közlése szerint tavaly vagy féltucat rendőrségi bejelentést tettek, a komáromiak 4-et, azonban a szemetelőket általában nem sikerül fülön csípni. „A rendőrség a legtöbb esetben tehetetlen, a nyomozás rendszerint eredménytelenül zárul” – erősítette meg helyi és járási környezetvédelmi szakhatóságok tapasztalatát Dr. František Šopinec, a környezetvédelmi minisztérium hulladékgazdálkodási osztályának munkatársa.

Ha nincs tettes, a háztartási hulladék elszállíttatása és megsemmisítése a hatályos jogszabály értelmében a telektulajdonos feladata. Komárom városa csak a múlt évben 500 ezer koronát fordított az illegális hulladékhegyek felszámolására – tudtuk meg Ľubomír Augustíntól, a városi hivatal környezetvédelmi szakosztályának vezetőjétől. „A mi hatáskörünk nem terjed ki a tettesek kinyomozására, lebuktatására” – válaszolta Augustín mérnök arra a érdésünkre, miért tornyosodnak még Harcsás és a régi érsekújvári út térségében a szeméthegyek.

Az európai uniós forrásokra támaszkodó Ipoly Unió az Ipoly folyó vízgyűjtő területén 9 járásban, Rimaszombattól, Losonctól kezdve Korponán, Selmecbányán át egészen Léváig és Érsekújvárig térképezte fel az elhagyott és veszélyesnek minősülő szemétlerakatokat. A szervezet adatai szerint összesen 63, a természetben időzített bombaként ketyegő lerakatot találtak. Ez a szám azért meglepő, mert az érintett régió járási hivatalainak környezetvédelmi osztályai együttesen csupán kilencet tartanak nyilván. Wollent József, az Ipoly Unió elnöke szerint a mérgező szemétkupacok minősíthetetlen állapotban vannak és nincsenek ellenőrzés alatt. Uniós becslések szerint 1 kilogramm vegyi hulladék megsemmisítése vagy biztonságos tárolása 1–2 euróba kerül. Ez azonban csupán elmélet, ugyanis egyrészt nálunk nincs erre pénzügyi keret, másrészt Szlovákiában alig működik alkalmas hulladékmegsemmisítő égetőmű. (gyor, shz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?