Kell a magyarországi partner

Pozsony. Régóta várt pályázati lehetőség jelent meg az elmúlt napokban, amely ráadásul az uniós projektumíró iskola alapfokának is tekinthető. Az Európai Unió Phare előcsatlakozási programjai közé tartozik a Határon Átnyúló Együttműködés programja.

Ezt az egyes határszakaszokra hirdetik meg, a közel hétszáz kilométer hosszú szlovák–magyar határra 2 millió eurós éves költségvetéssel. Az összeg nagy részét ugyan beruházások támogatására fordítják, a maradék viszont bekerül az ún. Kisprojekt Alapba, amelyből az önkormányzatok, az általuk működtetett intézmények, iskolák és nonprofit szervezetek pályázhatnak. Ezeknek valamelyik határ menti régióban kell működniük, esetünkben ebbe a Pozsonyi, a Nagyszombati, a Nyitrai, a Besztercebányai és a Kassai kerület egyaránt beletartozik.

A kisprojektum alap két tulajdonsága miatt jelent ritka pályázati lehetőséget. Az első a pénzügyi feltételek: csak 10 százalékos önrészt követel meg, vagyis a pályázónak ennyit kell az összköltségvetésből előteremtenie. A megítélt összeg 80 százalékát pedig előlegként átutalják, szemben a legtöbb uniós pályázattal, ahol elsőként ki kell fizetni mindent és csak az eredmények átvétele után fizetik vissza a támogatásként megítélt összeget. A pénznél maradva az idei kiírásban a legkisebb pályázható összeg 5 ezer euró, vagyis kb. 220 ezer korona, a felső határ pedig 50 ezer euró. A másik a pályázható témák széles skálája. A kisprojektek jelszava ugyanis az „emberek az emberekért”, illetve a kisléptékű gazdaságfejlesztés. Ennek értelmében nagyon sok témában lehet pályázni, az idegenforgalom fejlesztése éppen úgy belefér, mint az ifjúsági és kulturális programok, a képzések, sőt még a helyi és regionális struktúrák építése is. Végezetül a kiírás értelmében területfejlesztési és egyéb fejlesztési tervek is finanszírozhatók ebből a forrásból.

A projektum formai szempontból három fő részből áll: a formanyomtatványból, a logikai kerettáblázatból és a költségvetésből. Elsőként természetesen azt kell tisztázni, hogy milyen konkrét témára szeretnénk pályázni és ehhez milyen magyarországi partnerünk van. Idén ugyanis a pályázat beadási feltétele a magyar partner által aláírt nyilatkozat, majd a formanyomtatványban fel kell tüntetni a vele folytatott eddigi munkát, továbbá szerepét a projektum megvalósításában. Mindenképpen érdemes áttanulmányozni a pályázati útmutatót, ebben lényegében minden benne van, amit be kell tartanunk ahhoz, hogy a pályázatunkat formai okokból ne utasítsák el. A formai követelményekre nagyon oda kell figyelni, mivel az elbírálás első körében ezek betartását tüzetesen ellenőrzik. ĺgy például a magyarországi partner esetében az együttműködési nyilatkozaton kívül szükséges az alapszabály és a vezetőjét kinevező igazolás beszerzése is. A projektumírási elmélet szerint ezután a munkát érdemes a logikai keretmátrixszal folytatni. Ezzel mindenképpen fontos megismerkedni, mivel a közösségfejlesztési célú Phare programoknál minden esetben megkövetelik a kidolgozását. A keretmátrixban a projektummal kapcsolatos legfontosabb elvárásainkat tüntetjük fel, ha ily módon ezeket sikerül papírra vetnünk, a formanyomtatvány kitöltése is könnyebb lesz. Magát a formanyomtatványt úgy szerkesztették, hogy vezesse a projektum íróját. Ennek megfelelően fokozatosan leírjuk a projektum céljait, jellemezzük a tervezett tevékenységet és az alkalmazott módszereket, végül pedig az ún. fenntarthatóságot, vagyis azt, hogy a projektum lezárása után a létrehozott értékek miként hasznosulnak. A projektum jellegéből adódóan jellemezni kell a tevékenységünk határon átnyúló hatását is. A következő fontos rész a szervezet bemutatása. Itt arról kell meggyőznünk a pályázatot bírálókat, hogy a szervezetünk elegendő emberi és szervezési kapacitással rendelkezik a kitűzött tevékenység megvalósításához. Ehhez nagyon fontos információ az eddig elvégzett munka bemutatása. A projektumírás harmadik fontos fázisa a költségvetés összeállítása. Az idei pályázati útmutató minden eddiginél részletesebben foglalkozik azzal, hogy milyen kiadásokra kérhetünk támogatást. A költségvetést a kiírásban szereplő két külön táblázatban kell mellékelni. Ezenkívül a tételeket érdemes a lehető legrészletesebben megmagyarázni, ezt a formanyomtatványban található költségvetési fejezetben helyezzük el.

A pályázati kiírás a „www.vlada.gov.sk/eu/tendre_zoznam.php3” internetes címről tölthető le. Az esetleges kérdések e-mailben tehetők fel a [email protected] címen (fel kell tüntetni a pályázat számát: SK0011.02). Erre a november 25-ei végső leadási határidő előtti 21. napig van lehetőség. Az érdeklődők egy információs nap keretében személyesen is találkozhatnak a programmenedzserrel, október 24-én 9 órától a kormányhivatal pozsonyi, Štefánik utca 2 alatti épületében.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?