<p>Miközben az Európai Unió csúcsvezetői azt hangoztatják, hogy kiemelt jelentőséget tulajdonítanak a mezőgazdaságnak, mivel a költségvetés 40%-a ezt az ágazatot szolgálja, az EU közös agrárpolitikája (KAP) katasztrofális hatással van a tagországok foglalkoztatottságára.</p>
Katasztrofális az uniós agrárpolitika
Azt ma már minden tagország látja, és kimondja, hogy a közös agrárpolitika nem tekinthető sikeresnek. Míg 1962-ben az európai keresőképes lakosság 20%-a dolgozott a mezőgazdaságban, ma ez az arány az EU átlagában nem éri el a 4%-ot sem, Szlovákiában pedig csupán 2,2%. Éric Andrieu francia EU-képviselő szerint a KAP mindent a termelékenység és az export fokozásának rendelt alá, aminek következtében a tagországokban olyan tömegű munkaerő szabadult fel, amelyet az ipar és a szolgáltatások már nem tudnak felszívni. Nyilvánvaló, hogy minél hatékonyabb a termelés, annál kevesebb ember szükséges egy bizonyos mennyiségű termék előállításához. A KAP azt hirdette, hogy a tagországok között bizonyos szakosodást kell megvalósítani, minden terméket ott kell előállítani, ahol az a leghatékonyabban megoldható, pl. a gabonatermesztést Franciaországra, a sertéshús előállítását Németországra kell koncentrálni. Nehezen eldönthető azonban, hogy más körzetekben mennyire kell az adott termék előállítását visszaszorítani, mert a kevésbé hatékony termelés is munkahelyeket biztosít. Az agroinform.hu portál szerint a KAP az új tagországokban ráadásul még nagyobb arányban csökkentette a mezőgazdasági foglalkoztatottságot. Egyrészt a nagyobb hatékonysággal előállított és időnként dömpingben érkező nyugati termékek beáramlása miatt kevesebb hazai termékre volt szükség, másrészt a keletiek kevésbé tudtak versenyezni az exportpiacokért.
Andrieu szerint az egyik megoldás az lehetne, ha az EU nem kreálna versenyhelyzetet a tagországok között. „Inkább a helyi problémákra kell koncentrálni, rövid ellátási láncokat és fenntartható termelési feltételeket kialakítva, a támogatásokat pedig elsősorban a kis- és középvállalkozók számára biztosítva, illetve jobban kapcsolva a munkahelyteremtéshez” – mondta Andrieu. (TASR, agroinf.)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.