Jövőre drágább lehet a kenyér

Pozsony/Washington. A tavaszi aszály és az elmúlt hetek vad viharai jelentős károkat okoztak a hazai gabonatermésben. Ivan Oravec, a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara elnöke szerint idén emiatt kisebb termésre és magasabb árakra számíthatunk.

A gazdák az átázott föld és a viharok miatt idén drágábban aratnakSITA-felvételAz elmúlt napok szélviharai elsősorban a gabona- és a kukoricaföldeken okoztak hatalmas pusztítást. A legnagyobb hazai biztosítónál, az Allianznál eddig több mint 7 millió koronás káresetet jelentettek be. Mindez azonban még nem a végső kárösszeg, ráadásul a gazdák az átázott föld és a viharok miatt drágábban aratnak majd.

A Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara szerint a gyengébb termés miatt 5-10 százalékkal nőhetnek a termelői árak, a földművelésügyi tárca szerint az áremelkedés azonban a 15 százalékot is elérheti. Hogy pontosan mennyivel emelkednek az árak, az a külföldi kereslettől is függ. Tavaly az aratás elején a felvásárlási ár az élelmiszeripari gabona esetében tonnánként 3600-3800 korona volt, miközben manapság már a tavalyi gabona tonnáját is legkevesebb 4600 koronáért árulják. A szlovákiai gabonatermés iránt idén nagy lehet az érdeklődés elsősorban az osztrák, de egyéb külföldi felvásárlók részéről is. Az aszály és a növekvő élelmiszer-szükséglet, valamint a bioenergia népszerűsége ugyanis alaposan felhajtotta a búza világpiaci árát, amely évtizedes csúcsokat döntöget.

A szlovákiaihoz hasonló gondokkal szembesülnek a világ vezető gabonatermesztői is. Az ausztrál, az orosz, az EU-n belül pedig a francia, az olasz, a német, valamint a magyar gazdákat elsősorban az aszályos tavaszi időjárás sújtotta, az amerikaiaknak viszont az áradások, majd a kora tavaszi fagyok okoztak gondot. A kedvezőtlen időjárás terméscsökkenést, alacsonyabb exportot, a készletek szűkülését eredményezte. Franciaországban fél évszázada, Németországban több mint száz, Olaszországban pedig kétszáz éve nem volt olyan hőség, mint idén áprilisban. Ausztrália – az USA és Kanada után a világ harmadik legnagyobb búzaexportőre – száz éve nem látott szárazságot élt meg tavaly, és a búzatermés 12 éves mélypontra esett, ám az idén, a decemberi betakarítás idején már az átlaghoz közeli termés várható.

Világszerte 594 millió tonnás búzaterméssel számolnak a mostani szezonban, 20 millió tonnával kevesebbel, mint a 2005-2006-os idényben, miközben a fogyasztás – a népességnövekedés és az utóbbi időben a bioenergia-előállítás miatt – 620 millió tonna is lehet. Az amerikai mezőgazdasági minisztérium szerint a világkészletek 2008 végére harmincéves mélypontra, 112 millió tonnára zsugorodhatnak. A búza világpiaci ára így aztán évtizedes csúcsra jár. A mérvadó chicagói árutőzsdén júliusi szállításra bushelenként (1 bushel = 27,2 kilogramm) 6,18 dollár körüli rekordáron születtek üzletek, az Európában meghatározó párizsi Euronext tőzsdén pedig 1998 óta nem látott szinten, tonnánként 181 eurón jegyezték a novemberi szállítású árut. A piac aligha nyugszik meg a közeljövőben. Az amerikai mezőgazdasági minisztérium a 2007-2008-as idényre a májusban jelzettnél 6,7 millió tonnával kevesebb, 610 millió tonnás búzaterméssel számol. (hn, vg, mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?