Jóváhagyta a rövidített munkaidő állami támogatását a cseh kormány

Prága |

<p>Jóváhagyta a különleges helyzetek &ndash; gazdasági válság vagy természeti katasztrófa &ndash; következtében lerövidített munkaidő állami támogatásának paramétereit hétfő este a cseh kormány - jelentette be Michaela Marksová Tominová munkaügyi és népjóléti miniszter a kabinet ülése utáni sajtótájékoztatón.</p>

Arról, hogy kialakult-e egy ilyen helyzet az országban és életbe lehet léptetni az intézkedést, a kormány dönt.  A kormánydöntés után az érintett cégek, amelyek az említett okok következtében nem fognak tudni a teljes munkaidőben munkát biztosítani alkalmazottaiknak, azokat nem bocsátják el, de korábbi fizetésük 70 százalékáért továbbra is foglalkoztatni fogják. A korábbi bér 50 százalékát a munkaadó állja, míg 20 százalékot az állam ad hozzá. A válságba jutott cégeknek a szabályok szerint kérniük kell majd az állam támogatását, és minden egyes esetről külön dönt a kormány.     Az intézkedés olyan cégekre vonatkozna, amelyek a különleges helyzet következtében a munkaidő 20-40 százalékos csökkentésére kényszerülnének. A legnagyobb vita arról volt, hogy a csökkentett bér hány százalékát fizesse a munkaadó, a hányat az állam. A szakszervezetek például a bér 90 százalékát követelték, amelyből 45 százalékot a munkaadó, és 45 százalékot az állam fizetett volna.     A cégek legfeljebb hat hónapig kaphatnak állami támogatást a bérekre, ismételt kérés esetén ez újabb hat hónappal meghosszabbítható.       A cseh kormánynak a németországi ún. kurtzarbeit szolgált modellül. A kabinet úgy véli, hogy ez egy jó áthidaló megoldás a gazdasági válságok túlélésére. Ettől eltérően a munkaadók viszont életképtelennek tartják a most  projektet.     A foglalkoztatási törvény módosítását a kormány rövidesen a parlament elé terjeszti, s miután a kormányoldalnak mindkét házban többsége van, elfogadása több mint valószínű. Marksová szerint a "cseh kurzarbeit" már tavasszal életbe lépne.     A nagy munkaadókat tömörítő ipari és közlekedési szövetség szerint a kormány döntése nem eléggé ösztönző a cégek számára, hogy válság esetén is fenntartsák a munkahelyeket - reagált Milan Mostyn, a szövetség szóvivője a kormány döntésére. Kifejtette: a jelenlegi szabályozás szerint válság esetén a cégek a bérek 60 százalékát fizetik alkalmazottaiknak. Az új szabályozás szerint ez most 50 százalékra csökkenne, a különbség nagyon kevés, és nem ösztönző a munkaadók számára.    A csehországi cégeknek már a jelenlegi szabályozás alapján is lehetőségük van alkalmazni bizonyos esetekben a csökkentett munkaidőt, csökkentett bérrel, de állami támogatás nélkül. Az elmúlt években több száz cseh cég élt ezzel a lehetőséggel. A válság elmúlása, a megrendelések növekedése után fokozatosan visszaállítják a teljes munkaidőt és béreket.           
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?