Pozsony. Többségünk az élete során egyszer vagy kétszer vesz vagy ad el ingatlant. Kellő tapasztalatok hiányában így sokan az ingatlanügynökségek szolgáltatásait veszik igénybe. Mire kell odafigyelnünk, ha ügynökségre bízzuk az ingatlanunkat, hogyan válasszuk ki a jó ügynökséget? Erre keressük a választ.
Jó és rossz ingatlanügynökségek
Ha eladjuk az ingatlant
Eladásnál az ingatlanügynökségnek be kell mutatnunk az ehhez szükséges összes dokumentumot, vagyis a tulajdonlevelet, a kataszteri térképet és egyéb, az ingatlan azonosítását biztosító dokumentumot. A következő lépésben megegyezünk az eladás feltételeiben, vagyis, hogy mennyi időt adunk az ügynökségnek az eladás megvalósítására, hogy milyen árat kérünk érte, és persze abban is, hogy a társaság milyen közvetítői díjban részesül a sikeres eladás esetén. Ha sikerül mindenben megegyeznünk, aláírhatjuk a közvetítői szerződést. Ebben az iroda vállalja, hogy eladásra kínálja az ingatlant, kidolgozza az adásvételi szerződést és az eladáshoz szükséges dokumentumokat. Ha az ingatlanügynökséggel nem írunk alá exkluzív szerződést, ne számítsunk nagyobb motivációra, hiszen számára így ez egy eléggé bizonytalan ügylet. Az exkluzivitás viszont növeli az iroda felelősségét, hiszen csak tőle függ, hogy az ingatlan végül elkel-e. Az ügyfelek részéről mindennapos, hogy egy-egy ingatlan eladásával egyszerre több ügynökséget is megbíznak más-más feltételek mellett. A NARKS-ba tömörült ügynökségek között megszokott az együttműködés, így nem kell, hogy egyszerre több irodának is felkínáljuk az ingatlanunkat. Ha az ingatlanügynökségek társulásába tartozó irodát bízunk meg az eladással, ügyletünkről a többi iroda is megkapja az információt. A szerződéseket többnyire 3-4 hónapra kötik, biztosítva a felmondás lehetőségét.
Ha ingatlant veszünk
Ha az ingatlanügynökség adatbázisában nem találunk nekünk megfelelő ingatlant, akkor felkérhetjük az irodát ennek a felkeresésére is. Ehhez meg kell adnunk az összes feltételt, amit a megálmodott háznak, lakásnak vagy egyéb ingatlannak teljesítenie kell. A társaság ezek alapján a következőkben megpróbálja megtalálni a nekünk megfelelő épületet. Az egyik legkényesebb pontnak az ingatlan árának a meghatározása számít. Megbízható, jó referenciákkal rendelkező irodák esetében beszélhetünk pontos árakról is. Ismeretlen ügynökség esetében jobb, ha ehelyett csak annyit mondunk, az árnak az aktuális piaci ár körül kellene mozognia. Ha kiválasztottuk az ingatlant, ki kell kérnünk az ügynökségtől az igazolást, hogy van-e felhatalmazása az eladásra. Az eladásra felkínált ingatlant az adásvételi szerződés aláírása előtt fontos felkeresni egy szakemberrel, akivel felmérhetjük az esetleges hibákat. Ugyanilyen fontos kikérni a tulajdonlevelet, az összes igazolást, amivel az előző lakók bizonyítják, az ingatlan valóban a tulajdonukban van. Bizonyítaniuk kellene azt is, hogy a ház nincs-e elzálogosítva.
Az ingatlanügynökség közvetítői díjának a meghatározásához nincsenek pontos táblázatok. Általában ha az ingatlan 800 ezer koronánál olcsóbb, a vételár 5–10%-át számolják fel közvetítői díjként. Nagyobb értékű ügylet esetében ez akár 5% alá is csökkenhet. A közvetítői díj nagyságát befolyásolja az adásvétel bonyolultsága is. Lakás bérbeadása esetén a díjat az előre megegyezett havi lakbérből számolják ki. (p, t, mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.